Čankajšek musí pryč. Bývalý diktátor přišel o "své" ulice či školy

Zahraničí
9. 12. 2017 05:15
Čankajšek.
Čankajšek.

Tchajwanský parlament tento týden schválil návrh zákona, který nařizuje odstranit po celém ostrově symboly spojené s vládou diktátora Čankajška. Ulice nebo školy nesoucí jméno autoritářského politika budou povinně přejmenovány a jeho sochy svrženy. Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen by měla zákon podepsat během 14 dní.

Zákon, který poslanci odsouhlasili v úterý pozdě večer, rovněž otvírá cestu pro důkladné vyšetření Čankajškova "bílého teroru", jak bývají označovány čistky namířené proti diktátorovým odpůrcům mezi roky 1947 a jeho smrtí v roce 1975.

Aktivisté dlouhodobě usilují o to, aby jména nespravedlivě uvězněných a popravených obětí byla očištěna a viníci odhaleni. Podle nového zákona musí být Čankajškova vláda "zbavena legitimity", protože potlačovala svobodu a demokracii. "Z tohoto důvodu bude zakázáno vystavovat jakékoli symboly připomínající autoritářskou vládu v institucích, ve školách a v dalších veřejných budovách a prostorách," píše se v textu.

Čankajškovy sochy se v posledních letech na Tchaj-wanu stávaly terčem útoků a stovky jich nyní stojí v areálu diktátorova mauzolea u Tchaj-peje.

Demokratická pokroková strana (DPP) v čele s Cchaj Jing-wen od té doby, co po loňských volbách převzala vládu od Národní strany (Kuomintangu), vede proti Čankajškovu odkazu kampaň. Strana už například letos oznámila, že pamětní síň Čankajška přestane prodávat suvenýry s jeho podobiznou.

Odkazy na Čankajška byly odstraňovány již v letech 2000 až 2008, kdy DPP poprvé vládla ostrovu. Například bylo přejmenováno hlavní tchajwanské letiště a Čankajškova podobizna zmizela z bankovek. Nyní je to ale poprvé, co je odstraňování symbolů autoritářské vlády povinné.

Nový zákon rovněž stranám nařizuje, aby nahlásily všechny politické spisy, které mají z let 1945 až 1992, a mohou dostat nařízeno je odevzdat do státního archivu v rámci vyšetřování Čankajškova režimu.

Tchaj-wan, okupovaný desítky let Japonskem, byl po druhé světové válce předán Číně ovládané Čankajškovou Národní stranou (Kuomintangem). V roce 1947 Kuomintang na ostrově brutálně potlačil povstání místních obyvatel, kteří vyšli do ulic na protest proti korupci a chybám vlády. Zabito bylo nejméně 18 tisíc, ale možná až 28 tisíc lidí.

V roce 1949 nacionalistické oddíly Kuomintangu prohrály občanskou válku s čínskými komunisty na pevnině a Čankajšek a další prominentní kuomintangští politici a zbytky armády uprchli na Tchaj-wan. Od té doby Čankajšek vládl ostrovu tvrdou rukou až do své smrti v roce 1975.

Ačkoli někteří lidé Čankajška stále považují za hrdinu vzhledem k tomu, že se postavil komunistickým silám a sváděl boj s Japonci za druhé světové války, jiní ho odsuzují jako krutovládce.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Uncredited

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ