Expozice českého pavilonu na světové výstavě Expo 2010 zůstane v Číně, stát ji prodal za zhruba 33 milionů korun. Smlouvu v Šanghaji podepsali komisař české účasti Pavel Stehlík a zástupci československo-čínské farmy přátelství, konglomerátu, který leží několik hodin jízdy od Pekingu.
"Farma pavilon znovu postaví a bude ho provozovat tak, aby nadále reprezentovala Českou republiku," uvedl mluvčí pavilonu Jiří Potužník. Farma, která byla jedním ze zájemců o pavilon, byla podle informací ministerstva zahraničí postavena v padesátých letech s pomocí tehdejšího Československa. Dnes z ní je obrovský konglomerát se 180 tisíci zaměstnanci a ropnou rafinerií, který se nadále rozvíjí.
Česká expozice se skládá z 22 velkých bílých kostek s artefakty umělců, kteří se snaží představit zejména současné Česko. Zvenčí působí pavilon čistým designem, i když je v porovnání s ostatními pavilony nenápadnější. Plášť zdobí tisíce černých puků.
Česká republika se představuje s expozicí Plody civilizace, výstavní pavilon je jakýmsi fiktivním městem plným technologických zážitků, designových překvapení a prožitků.
Výstavní plocha líčí Českou republiku třetího tisíciletí - křižovatku, kam proudí myšlenky, kultury a technologie. Češi je se svou pověstnou tvořivostí přetavují do nápaditých řešení, která dělají naše města a život v nich lepšími, uváděli tvůrci.
Česká expozice patří na světové výstavě v konkurenci více než dvou stovek vystavovatelů k velmi navštěvovaným, zájem o jeho získání po skončení výstavy Expo projevilo několik subjektů včetně čínských měst a aukční síň. Podle neoficiálních informací čínské úřady městům údajně zakázaly nákup pavilonů z výstavy, na farmu se to ale prý nevztahuje. Pavilon vidělo již takřka 7,8 milionu návštěvníků. Úspěchem se tak již vyrovnal legendárnímu československému pavilonu na výstavě v Bruselu v roce 1958.