Chránil jsem Kima. Bodyguard popsal 11 let služby krutovládci

Zahraničí
8. 11. 2014 18:20
Bývalý severokorejský diktátor Kim Čong-il.
Bývalý severokorejský diktátor Kim Čong-il.

Ke kvalifikaci členů ochranky elit v Severní Koreji patří rozbíjení hromádky dlaždic hlavou. Adept musí také odolat, když žulový kámen na jeho břichu rozbíjejí jiní kladivem, a má rovněž umět rozbít žárovku jedním prstem.

Stanice CNN zveřejnila video zaznamenávající pozoruhodné tělesné výkony budoucích tělesných strážců. Patří ale do oboru bojových umění a není jasné, jak jsou použitelné v případě ozbrojeného útoku. Filozofii výcviku stanici popsal disident Ri Jong-kuk, který strávil v ochrance bývalého severokorejského diktátora Kim Čong-ila deset let.

Než se do týmu strážců dostal, prošel prý podobným výcvikem, jako je ten zaznamenaný na videu. "Je to tvrdý výcvik. Proč právě takový? Protože je třeba naučit lidi loajalitě. Ruční zbraní nevyhrajete válku, taekwondo prospívá hlavně duši, ale naučí i loajalitě," řekl Ri. Jeho výcvik prý zahrnoval střelbu, cvičení fyzické zdatnosti, taktiky, plavání a používání člunu. Největší část prý ale byla věnovaná ideologickému vymývání mozku. Ria učili věřit, že Kim Čong-il je bůh a že on sám se narodil proto, aby ho chránil a sloužil mu.

Po téměř jedenáct let, která strávil po jeho boku, prý byl ale svědkem hlavně strachu, který Kim kolem sebe šířil. Byl to muž dvou tváří - rozhazující zlato hrstmi ve chvíli štěstí, ale posílající lidi na smrt, když šťastný nebyl. "Viděl jsem, jak jeho poradci, jimž bylo šedesát i sedmdesát let, utíkali pryč a schovávali se do trávy, když dorazil autem. Byli vyděšení, protože věděli, že i když je Kim v dobré náladě, může být krutý a může jim nechat setnout hlavu," vzpomínal Ri. Znal prý jednoho vysoce postaveného představitele, který se odvážil použít Kimův výtah a popelník. Skončil v koncentračním táboře a tam zemřel.

Už za své služby si prý Ri uvědomoval, že Kim je krutý, ale až po útěku do Jižní Koreje pochopil, že to byl skutečný diktátor. Stejný, jakým býval jeho otec Kim Ir-sen a jakým je nyní jeho syn Kim Čong-un.

Ri se obává, že mladý Kim Čong-un je ještě horší než jeho otec, protože nechal zabít vlastního strýce, což by Kim Čong-il neudělal. "Teď je u moci třetí generace a je ještě krutější. Také Kim Čong-un kolem sebe potřebuje loajalitu, ale není pravá, nýbrž založená na strachu," domnívá se Ri.

Zažil v Severní Koreji život v okázalých palácích plných jídla a žen, ale prošel si také opakem. Když se roku 1994 pokusil o útěk, chytili ho a poslali do jednoho z nejtvrdších táborů Jodok. Nakonec se mu podařilo utéct a stal se jedním z 25 000 uprchlíků, kteří nyní žijí v Jižní Koreji. Choval tam kačeny, napsal knihu o svém životě v KLDR a začal o něm veřejně hovořit. Hrůzu v táboře mu prý pomohlo přežít jeho velké přání dostat se pryč a vypovědět světu to, co v Severní Koreji prožil.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ