Chudé narozeniny "milovaného vůdce" Kima
17.02.2009 18:11
Pondělní sedmašedesáté narozeniny Kim Čong-ila znamenají nejen dárky pro severokorejského vůdce a jeho lid, ale jsou také zdrojem spekulací o tom, co dary vypovídají o ekonomické situaci tohoto uzavřeného a tajnostmi opředeného státu. Letos byly hubené. Přišla bída i na Kima?
Prezidenti Ruska, Laosu, palestinské samosprávy či kambodžský král patří mezi desítky nejvyšších představitelů, kteří poslali blahopřejné pozdravy a květinové koše, informovala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA.
To, co se ale člověk ze zpráv nedozví, je klesající počet darů a blahopřání, říká Katy Ohová, odbornice na východoasijskou problematiku washingtonského Brookings Institute a spoluautorka knihy Severní Korea za zrcadlem.
"Národní sdělovací prostředky neoznámí nic o klesajícím počtu dárků a zemí vyjadřujících oddanost a lásku Kim Čong-ilovi," říká. "Jediní lidé, kteří si změn jsou vědomi, jsou vysocí členové strany pověření péčí o zahraniční dary," dodává. "A ti drží jazyk za zuby."
Narozeniny Kima a jeho zesnulého otce Kim Ir-sena se v KLDR slaví jako největší národní svátky. Tato tradice vznikla v roce 1968, kdy se 15. duben, den narozenin Kim Ir-sena, stal oficiálním státním svátkem.
Indexem, podle něhož lze odhadovat, jak se KLDR daří, se v uplynulých letech stal i tradiční zvyk při narozeninách Kim Ir-sena a poté i Kim Čong-ila dárky nejen přijímat, ale také rozdávat. O těchto darech každý rok KCNA informuje a je z nich znát, jak je hospodářská situace v zemi čím dál tristnější, míní Katy Ohová.
"Kim ani straničtí činitelé už nerozdávají nákladné dary, protože na ně nemají," říká. Rodiny členů vládnoucí Korejské strany práce pravděpodobně dostanou sladkosti, vepřové, víno a látku, aby si ušily oblek či šaty na narozeniny Kima otce či syna.
Školáci v Pchjongjangu dostanou na Kim Čong-ilovy narozeniny arašídové cukrovinky místní výroby, což je slabý odvar v porovnání s dobami, kdy při narozeninách svého vůdce děti dostávaly nové školní uniformy, cvičební úbory, aktovky a do nich pera a bloky, dodává Ohová.
"Navíc to nejspíš bude jen omezený počet dětí v hlavním městě, které boudou mít to štěstí, že dostanou pytlík bonbonů nebo nějaké nekvalitní školní vybavení," říká. "Ironií je, že strana musí vybrat příspěvky, aby mohla tyhle dárky připravit. Takže vlastně berou lidem z kapes peníze, aby jim mohli koupit nějakou pozornost."
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.