Čína chystá reedici Rudé knížky Mao Ce-tunga

Zahraničí
1. 10. 2013 06:15
Maova Rudá knížka je druhou nejvydávanější knihou světa po bibli.
Maova Rudá knížka je druhou nejvydávanější knihou světa po bibli.

Čínské úřady chystají nové vydání sbírky politických myšlenek revolucionáře a politika Mao Ce-tunga, známé ve světě jako Rudá knížka. Znovuobjevení Citátů předsedy Maa, jak se dílo v charakteristickém červeném přebalu jmenuje oficiálně, přichází v době návratu k rétorice tohoto diktátora. Stávající čínský vůdce Si Ťin-pching je podle politologů obdivovatelem Mao Ce-tunga a vrací se k jeho terminologii i některým jeho ideám.

Maova Rudá knížka je druhou nejvydávanější knihou světa po bibli. V době kulturní revoluce byla v oběhu miliarda jejích výtisků a obyvatelé Číny, včetně negramotných rolníků, byli nuceni učit se z ní nazpaměť celé pasáže.

Když v Číně nastal čas reforem, šly tisíce výtisků Rudé knížky do sběru. Postupně se začaly objevovat nové přetisky, ale na žádné nové vydání citátů Mao Ce-tunga, který má na svědomí v důsledku špatného vedení ekonomiky a politického teroru životy desítek milionů lidí, doposud nedošlo. "Je to velmi citlivé téma," vysvětlil Daniel Leese, autor knihy Maův kult a expert na Maovu éru na univerzitě ve Freiburgu.

Mao Ce-tung nicméně zaujímá i v moderní čínské společnosti čestné místo. Jeho tělo leží v mauzoleu na centrálním pekingském náměstí Tchien-an-men a jeho portrét zdobí čínské bankovky. Komunistická strana se však distancovala od pozdějších let Maovy vlády, když označila 70 procent jeho názorů za správné a 30 procent za mylné. Návrat k Maově rétorice proto vyvolává u mnohých pozorovatelů rozpaky či dokonce obavy.

Aktualizované vydání Rudé knížky se očekává v listopadu, krátce před 120. výročím Maova narození. Stojí za ním především vysoký představitel čínské akademie vojenských věd Čchen Jü, podle nějž nová publikace nemá žádné politické motivy. "Chtěli jsme jen zredigovat tuto knihu, jako jiní učenci pracují na dílech Konfucia," řekl jménem svého dvacetičlenného týmu.

Podle politologů však není vydání Rudé knížky pouhou osobní iniciativou malé skupinky lidí, ale má podporu v nejvyšším vedení strany. "(Prezident) Si ho možná neinicioval, ale určitě ho posvětil," prohlásil Joseph Cheng, analytik z městské univerzity v Hongkongu.

Podle některých názorů jde o taktický manévr, který má oslovit ultralevicové členy strany rozhořčené doživotním trestem vězení pro někdejšího vysokého stranického funkcionáře Po Si-laje, který propagoval návrat k maoistické rétorice. Ultralevičáci rovněž s obavami očekávají pravděpodobné oznámení finančních a ekonomických reforem na listopadovém sjezdu strany.

Jiní vidí v novém vydání Maových citátů důkaz opravdového přesvědčení čínského prezidenta. "Si věří v maoismus. Chce zcela oživit Maovu politiku a už s tím začal," tvrdí politolog Čang Ming.

Nejznámější edicí Rudé knížky byla vojenská vydání v červených plastových deskách, která se vešla do kapsy armádní uniformy. U nového vydání bude prý přebal jen zčásti vyvedený v rudé barvě komunistické strany. Z díla také mají být odstraněny citáty, které byly Maovi nesprávně připsány, a opraveny ty, které byly překrouceny, píše list The Guardian.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ