Giganticky a jako složitou pavučinu oživuje Čína dávnou Hedvábnou stezku. Projekt století znamená pro Peking mohutný hospodářský impulz, provokuje USA i ohrožuje stabilitu světa.
Čína je druhou nejsilnější ekonomikou planety. Nyní pomalu nakročuje k tomu, aby se stala jedničkou, globální ekonomickou mocností. Říše středu chce vdechnout nový život starodávné Hedvábné stezce, přesněji stezkám, které ji kdysi spojovaly s centrální a jižní Asií, se zeměmi Perského (Arabského) zálivu, s Afrikou a Evropou.
Budoucí trasy ale povedou nejen po zemi a vodě, ale i nad oblaky. A též dále a více do šířky než za časů evropské antiky a středověku.
Své hedvábné sny, svůj ústřední projekt pro 21. století podporuje vláda v Pekingu politicky i finančně. Čína sedí na velehoře měnových rezerv - kolem 3,8 bilionu dolarů. Čas syslení je nicméně pryč a část peněz poputuje také na nový projekt. Kolik, to je i kvůli jeho složitosti a dlouhodobosti prakticky nemožné spočítat.
Nová Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) vybavila příslušný fond New Silk Road Funds 40 miliardami dolarů. To je ale jen začátek. Navíc, na Hedvábné stezce našeho věku se už podílí dlouhá řada dalších finančních institucí.
Start v Pákistánu
První část staronové stezky má vzniknout mezi západní Čínou a Pákistánem. Když koncem dubna zavítal do Islámábádu čínský prezident Si Ťin-pching (poprvé po deseti letech), slíbil svým hostitelům investice do infrastruktury ve výši 46 miliard dolarů, z nichž téměř čtvrtina půjde na silnice a železnice.
Příslušný hospodářský koridor (CPEC) bude dlouhý tři tisíce kilometrů a jeho centrálním nervem bude přístav Gwadar, který Číňané postavili a budou ho provozovat. Jde o strategickou záležitost, neboť přístav v Indickém oceánu zkrátí Číně dopravní trasy také do Evropy.
Říše středu už nebude tak závislá na Malackém průlivu, který patří do americké zóny vlivu a jenž by v možném konfliktu mezi Čínou a USA mohl být pro čínské lodě snadno a rychle uzavřen.
* Proč se Pekingu daří uspět v centrální Asii tam, kde se to Američanům moc nepovedlo?
* Nová Hedvábná stezka je jako obří puzzle, z čeho všeho se bude skládat?
* Kolik zemí se bude na novodobé Hedvábné stezce podílet a jak budou moci ovlivnit čínské představy a plány o ní?
* Víte, že ideu oživení Hedvábné stezky čínské vedení svým způsobem ukradlo USA?
* Jak se na celém projektu bude podílet Rusko? Trumfnou nové železniční spoje legendární Transsibiřskou magistrálu?
Odpovědi na tyto otázky a mnohem víc se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které je v prodeji od pondělí 11. května 2015.