Čína počítá mrtvé. Zřejmě <span>až 50 tisíc</span>

Zahraničí
14. 5. 2008 10:54
Poslední sbohem. Žena objímá svého mrtvého syna.
Poslední sbohem. Žena objímá svého mrtvého syna.
Poslední sbohem. Žena objímá svého mrtvého syna.

Dva dny po tragickém zemětřesení v jihozápadní Číně vzrostl oficiální počet obětí na téměř 15 tisíc a asi 40 tusíc lidí je nadále pohřešováno. Rostou proto obavy, že počet mrtvých přesáhne 50 tisíc. Tyto údaje, zveřejněné oficiální agenturou Nová Čína, se přitom týkají pouze provincie S'-čchuan.

Čínské úřady rovněž varují před možným prolomením přehrad v postižené oblasti, v nichž se po zemětřesení objevily trhliny.

"Prozatímní počet obětí pondělního zemětřesení v provincii S'-čchuan činí 14 866. Dalších asi 40 tisíc lidí zůstává pod troskami," uvedla agentura.

Celostátní oficiální statistika je ještě pozadu, odpoledne byla jen o asi 400 osob vyšší než s'-čchuanská, a nebrala v potaz dnešní informace ze sousedních provincií zasažených pondělním zemětřesením ani nejnovější z S'-čchuanu. Například jen ve městě Jing-siu v nejhůře postiženém okrese Wen-čchuan bylo oznámeno na 7700 mrtvých.

Zřícené mosty a budovy, desetitisíce obětí, čínský obraz zkázy.

Teprve dnes se dostávají záchranné týmy do nejodlehlejších míst, aby zmonitorovaly situaci, a do oblasti Mao-sien na severu okresu Wen-čchuan seskočilo 100 parašutistů elitní jednotky, protože jinak byla zcela nedosažitelná, uvedla Nová Čína.

Desetitisíce lidí v provincii S'-čchuan jsou zraněny a potřebují naléhavě lékařskou pomoc a léky. Přeživším obětem zemětřesení chybí také pitná voda, potraviny a léky. Dosud bylo jen v provincii S'-čchuan očekáváno přes 12 tisíc mrtvých.

V mnoha oblastech bylo zničeno až 80 procent všech domů, celé obytné bloky se zbortily. Jsou místa s okruhem až 20 kilometrů, kde nezůstal stát jediný dům. Desetitisíce lidí bez přístřeší strávily na dnešek druhou noc pod širým nebem nebo provizorními přístřešky, často přitom prší.

Okolí měst, ale i parky v nich, se postupně mění na obrovské stanové tábory, v nichž se snaží přečkat lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou. Množí se také nouzová obydlí z bambusu, kusů dřeva nebo trosek, která si lidé stavějí. 

Záchranáři nemají většinou k dispozici těžkou techniku, aby mohli zasypané vyprošťovat zpod trosek. Osud asi 20 tisíc lidí ve třech vesnicích kolem města Mien-ču zůstává neznámý. O mnoho lepší ale situace není ani ve městech.

"Děláme opravdu všechno, co můžeme, ale záchranné práce narážejí neustále na řadu problémů. Chybí nám technika," řekl místostarosta města Mien-jang, druhého největšího v S'-čchuanu. Město hlásilo přes 18.000 zavalených lidí, zatím se mu ale podařilo propátrat jen malou část trosek.

Po ničivém zemětřesení také vzrostly obavy o stabilitu přehrad, nádrží a rozvodů v S'-čchuanu. Gigantická přehrada Tři soutěsky v jiné oblasti Číny přežila otřesy bez poškození, jak bylo oznámeno již v úterý. Menší přehrady poblíž epicentra na tom jsou však hůře.

"Situace je krajně nebezpečná. Vodní elektrárna C'pching-kchu o výkonu 760 megawattů, která leží devět kilometrů nad Tuťiang-jenem, je poničena," řekl agentuře Nová Čína místní funkcionář.

Počty vyproštěných živých obětí s každou hodinou klesají.K přehradě vystavěné v roce 2006 bylo dnes vysláno na 2000 vojáků. Mají utěsnit trhliny, jež způsobily otřesy.

V okrese Mao-sien, kde sesuvy půdy uvěznily na 7000 lidí, zemětřesení vážně poškodilo dvě vodní elektrárny. Úřady dnes varovaly, že obě přehrady se mohou protrhnout.

Řeku Ťia-ling v okrese Chuej-sian zase přehradily mohutné sesuvy půdy, které vytvořily šest metrů vysokou a 30 metrů širokou hráz z kamení a hlíny.

Ta již zadržela 600 000 kubických metrů vody a vytváří nechtěné jezero.

Foto: AP, Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ