Čína varovala Jižní Koreu a USA, aby neprovokovaly konfrontaci s KLDR
27.04.2023 13:00
Čína dnes varovala Jižní Koreu a Spojené státy, aby "neprovokovaly konfrontaci" se Severní Koreou, uvedla agentura AFP. Americký prezident Joe Biden a jeho jihokorejský protějšek Jun Sok-jol na společné tiskové konferenci ve středu uvedli, že KLDR čeká "konec" jejího režimu, pokud použije svůj jaderný arzenál.
"Všechny strany by se měly postavit k jádru problému (Korejského) poloostrova a hrát konstruktivní roli při podpoře mírového řešení této otázky," uvedla mluvčí čínské diplomacie Mao Ning.
Biden a jeho jihokorejský protějšek Jun na summitu ve Washingtonu varovali, že "jaderný útok Severní Koreje na Spojené státy nebo jejich spojence či partnery... by znamenal konec režimu, pokud by se k takové akci rozhodl".
Oba vedoucí představitelé se rovněž dohodli na výrazném posílení spolupráce v oblasti obrany, včetně jaderné, a slíbili, že v případě severokorejského jaderného útoku budou "okamžitě reagovat".
Spojené státy v rámci dohody mimo jiné plánují poprvé po 40 letech vyslat do regionu ponorku s jadernými hlavicemi. USA také budou s Jižní Koreou sdílet více informací o americkém jaderném programu kvůli obavám ze zvětšujícího se arzenálu Pchjongjangu.
Peking dnes tento krok odsoudil a uvedl, že Washington "ignoruje regionální bezpečnost a tvrdošíjně využívá problematiku poloostrova k vytváření napětí".
"To, co USA dělají... provokuje konfrontaci mezi stranami, podkopává režim nešíření jaderných zbraní a strategické zájmy ostatních zemí," uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Dodala, že Spojené státy "zhoršují napětí na poloostrově, podkopávají regionální mír a stabilitu" a jejich prohlášení "jsou v rozporu s cílem denuklearizace poloostrova".
USA měly v minulosti na jihokorejském území stovky jaderných hlavic, v roce 1991 tyto zbraně definitivně stáhly, načež se Pchjongjang a Soul ve společné deklaraci zavázaly nevyvíjet takové zbraně. KLDR však slib opakovaně porušuje a minulý měsíc například oznámila test rakety vybavené maketou jaderné hlavice.
KLDR už letos podle agentury AP odpálila kolem 30 raket, loni jich bylo rekordních více než 70, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.