Čínská policie zabila Ujgury podezřelé z nedělního útoku

Zahraničí
2. 8. 2011 12:42
Policie v Kašgaru má pohotovost.
Policie v Kašgaru má pohotovost.

Čínská policie v noci zastřelila dva podezřelé muže, po nichž pátrala v souvislosti s nedělním útokem na restauraci ve městě Kašgar v neklidné Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě země. Víkendové násilnosti v Kašgaru, kde vládne napětí mezi původním ujgurským obyvatelstvem a přistěhovalými Chany (Číňany), si vyžádaly 19 lidských životů.

Dvojice podezřelých, Memtieli Tilivaldi a Turson Hasan, se skrývala v kukuřičném poli na předměstí Kašgaru, když je policie dopadla a zneškodnila. Čínské úřady uvedly, že se podíleli na přepadení restauračního zařízení v centru města. Skupina ozbrojenců v neděli zabila majitele a číšníka restaurace a celý podnik zapálila. Na ulici pak násilníci ubodali další čtyři civilisty a 12 jich zranili. Policie, která na místo dorazila, pět útočníků zastřelila a čtyři zatkla.

Nedělnímu násilí předcházel v sobotu večer v Kašgaru únos kamionu, při němž dva neznámí muži připravili o život řidiče, s jeho vozem vjeli do davu a pak začali chodce bodat. Napadení na útok odpověděli: jeden z útočníků byl usmrcen a druhý zadržen. Kromě šoféra zahynulo také šest kolemjdoucích.

V současné době platí v Kašgaru zákaz nočního vycházení a ulice města střeží po zuby ozbrojená polovojenská policie.

Čínské úřady v pondělí obvinily z násilností v Kašgaru islámské radikály vycvičené v Pákistánu. Organizátoři útoků byli podle Pekingu napojeni na separatistickou Islámskou stranu Východního Turkestánu, jež bojuje za samostatnost oblasti Sin-ťiang, a v Pákistánu získali výcvik ve výrobě palných zbraní a výbušnin.

Disidentka: Za násilí může vláda

Známá ujgurská aktivistka Rebija Kadírová ale spojení útoků s mezinárodní teroristickou skupinou odmítla a označila za pravou příčinu incidentů v Kašgaru tvrdou politiku Pekingu vůči etnickým Ujgurům.

Rebija Kadírová."Mrzí mne, že Chanové a Ujguři umírali. Současně ale nemohu vinit Ujgury, kteří páchají podobné útoky, protože k zoufalým činům je dohání čínská politika," řekla ujgurská exilová vůdkyně Kadírová.

"Odsuzuji za incidenty čínskou vládu, která vytvořila ovzduší beznaděje. Její diskriminační politika nese skutečnou odpovědnost za smrt a zranění civilistů."

Čína považuje Sin-ťiang za důležitý region, jak pro naleziště ropy a zemního plynu, tak z hlediska jeho strategické polohy na hranici s Pákistánem, Afghánistánem, Ruskem, Indií a dalšími. Původním obyvatelstvem Sin-ťiangu jsou Ujguři, kteří se hlásí k umírněnému islámu a hovoří turkickým jazykem. Dnes tvoří ve zmíněné dvacetimilionové autonomní oblasti osmimilionovou menšinu.

Ujguři si stěžují na stálý příliv etnických Chanů, kteří je údajně zatlačují na okraj společnosti. Situace v oblasti Sin-ťiangu je napjatá od roku 2009, kdy si střety Ujgurů s Chany v regionální metropoli Urumči vyžádaly téměř 200 obětí. Letos 20. července zemřelo při srážkách Ujgurů s policií nejméně 18 lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Forum 2000

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ