Čínské úřady zahájily tažení proti internetovým stránkám, na nichž jsou reklamy na nelegální sexuální drogy a zdravotní doplňky vylepšující pohlavní život. Jde o další kampaň, díky níž chce rudý obr v rámci blížících se olympijských her před svět předstoupit očištěn. Odzvonilo i igelitkám.
Při razii proti „nevhodnému obsahu" na internetu místní úřady podle oficiální zprávy našly asi 6 tisíc internetových stránek obsahujících návodné reklamy, například na nelegální sexuální drogy a erotické pomůcky. Dvě stovky webů byly okamžitě uzavřeny.
Minulý týden již říše středu uvalila nová, omezující pravidla na internetové servery umožňující uživatelům stahovat video a audio nahrávky. V jejich rámci musejí provozovatelé prověřit dostupný materiál a pod hrozbou pokut a dalších trestů odstranit všechno nevhodné.
Tak řekla vláda
"Některé audiovizuální produkty pod rouškou 'sexuálního zdraví' a 'sexuální výchovy', ovšem bez jakéhokoli vědeckého obsahu, využívají barevné obrázky či text obsahující svůdná slova k nalákání zákazníků," uvádí se ve zdůvodnění pravidel.
Kromě sexuálních hrátek je konec i s ultratenkými igelitovými taškami. Čínská vláda chce zabránit supermarketům a obchodům rozdávat je zdarma svým zákazníkům a současně zakázala i jejich výrobu. Důvodem má být jejich přílišná ekologická zátěž a úspora surovin při produkci. Právě spirálovitě rostoucí spotřeba surovin se pro budoucnost země stává stále aktuálnějším problémem.
Své rozhodnutí zakázat jejich výrobu a distribuci obhajuje čínský kabinet tím, že se v zemi používá příliš mnoho igelitových pytlíků a nedaří se s nimi patřičně nakládat.
"Zatímco vycházíme vstříc pohodlí zákazníků, plýtváme drahocennou ropou a znečišťujeme životní prostředí země," stojí v prohlášení vlády.
Od 1. června již tedy nesmějí být v Číně igelitové sáčky rozdávány v obchodech zdarma a na všech taškách musí být vytištěna cena. Výroba, prodej a používání sáčků s šířkou menší než 0,025 mm je pod hrozbou pokut a konfiskace zboží zakázáno. Komunistická vláda zvažuje i úpravu daní, aby tak odradila výrobce a prodejce sáčků a současně podpořila recyklaci tohoto odpadu.
"Měli bychom také povzbudit občany, aby se vrátili k látkovým taškám a košíkům na zeleninu," pokračuje oficiální prohlášení.
V Číně se denně použijí údajně až tři miliardy igelitových sáčků a země tak na produkci plastických hmot používaných pro obaly spotřebuje každým rokem pět milionů tun ropy.
Foto: AP