Čínské úřady zavírají lidi do tajných vězení
12.11.2009 10:52
Čínské úřady zavírají obtížné žadatele do provizorních, "černých vězení", aby si nemohli stěžovat na vyšších místech. Tam je s nimi často velmi špatně zacházeno, včetně týrání. Místní a provinční úředníci se k této praxi uchylují podle Human Rigrts Watch proto, aby stěžovatelé neohrozili jejich kariéru.
Černá vězení zřizovaná bezpečnostními složkami jsou podle mezinárodní lidskoprávní organizace HRW (zprávu najdete ZDE) v Pekingu i jiných městech. Často v hotelech vlastněných státem či v psychiatrických léčebnách. Občané jsou v tajných žalářích umísťováni bez soudu.
Zadržení tam pak bez styku s vnějším světem tráví dni, ale i měsíce, uvedla organizace v nové zprávě. Zveřejnila ji krátce před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Číně.
"Existence černých vězení v srdci Pekingu je výsměchem tvrzením čínské vlády o zlepšování lidských práv a respektování zákonů," uvedla Sophie Richardsonová, která má v HRW na starost Asii. Vláda by podle ní měla tato zařízení urychleně zavřít, prošetřit ty, kdo je provozují, a poskytnout pomoc lidem, kteří jimi prošli. Čínská vláda nicméně v minulosti opakovaně popřela, že se v zemi taková zařízení nacházejí.
Podle HRW v nelegálních vězeních ale často končí stěžovatelé z venkovských oblastí, kteří do velkých měst přijíždějí řešit porušování svých práv. Jde například o nezákonné zábory půdy, policejní zvůli či korupci.
Místní úřady je ale údajně s tichým souhlasem bezpečnosti nechávají zavírat do černých vězení, aby se tak vyhnuly postihům, které v Číně hrozí úředníkům z oblastí, v nichž je hodně stěžovatelů.
Zadržení jsou prý často podrobováni fyzickému násilí, anebo jsou ponižováni a okrádáni.
Organizace například popisuje případ šestatřicetileté ženy z provincie Ťiang-su, která byla nelegálně zadržována déle než měsíc. "Ti, kdo mě unesli, jsou nelidští. Dvě osoby mě táhly za vlasy a naložily mne do auta. Měla jsem svázané ruce a nemohla jsem se hýbat. Později mne strčily do místnosti, kde byly dvě ženy, jež mne svlékly, bily mne do hlavy a šlapaly po mně," uvedla žena.
Většina obětí podobného jednání se nedozvěděla legální důvod svého zadržení, ani to, kam je vezou a jak dlouho tam budou. Unášení do černých vězení se přitom týká i Číňanů, kterým ještě nebylo 18 let. Jednou ze zadržených podle HRW byla například patnáctiletá dívka, která byla zatčena na jedné z pekingských ulic. V hlavním městě se zasazovala za svého chromého otce, který byl dva měsíce zavřený v pečovatelském domě v provincii Kan-su a vystavený bití.
Organizace Human Rights Watch o problému vypracovala třiapadesátistránkovou zprávu nazvanou Ulička do pekla. Černá vězení se podle ní začala objevovat, když v Číně začal platit zákon umožňující například svévolné zadržení tuláků. Úřady jej prý nyní zneužívají k tomu, aby se vypořádaly s nežádoucími osobami.
Podle HRW je ale zadržování stěžovatelů porušením mezinárodního práva, ale i vlastních čínských zákonů.
"Čína má zákony, které upravují, jak má vypadat zatčení a vazba, vláda je ale v případě černých vězení a těch, kdo jsou v nich zadržováni, bezostyšně ignoruje," uvedla Richardsonová. Pokud vláda nedokáže zajistit dodržování vlastních zákonů, těžko může usilovat o celosvětový respekt.
Obamova čtyřdenní návštěva Číny začne v neděli. Americký prezident řekl, že během ní bude na tamní vládu v otázce lidských práv tlačit. Mimo jiné by s jejími představiteli měl mluvit o svobodě vyjadřování či vyznání.
Foto: HRW a Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.