Demonstranti v Kyrgyzstánu osvobodili z vězení exprezidenta

Zahraničí
6. 10. 2020 09:25
Demonstranti v Kyrgyzstánu osvobodili z vězení exprezidenta.
Demonstranti v Kyrgyzstánu osvobodili z vězení exprezidenta.

Protivládní demonstranti ve středoasijském Kyrgyzstánu vtrhli brzo ráno při protestu proti výsledku parlamentních voleb do správní budovy s prezidentskou kanceláří a parlamentem. Osvobodili kromě toho z vězení exprezidenta Almazbeka Atambajeva, informovala v noci na úterý agentura Akipress. Prezident Sooronbaj Žeenbekov ráno vyzval své odpůrce, aby protesty ukončili. Zvažuje anulování volebního výsledku. Podle agentury Reuters odvolávající se na vládní zdroj při protestech jeden člověk zemřel a 590 utrpělo zranění.

Někteří demonstranti vtrhli do budovy, v níž se nachází Žeenbekova kancelář a také parlament. Podle agentury Reters v budově začalo hořet, ale plameny byly rychle uhašeny.

Členové opozičních skupin vnikli do několika dalších budov včetně úřadu starosty a jmenovali vlastního velitele národní bezpečnosti, generálního prokurátora a velitele Biškeku. Podle Reuters rezignovalo několik provinčních guvernérů a centrální banka doporučila místním bankám, aby v úterý neotevíraly a posílily bezpečnostní opatření.

Žeenbekov v prohlášení na své webové stránce popsal obsazení vládní budovy a velitelství bezpečnosti za pokus některých politických sil dostat se k moci nelegálně. "Vyzývám vůdce politických stran, aby své stoupence uklidnili. Nařídil jsme bezpečnostním silám nestřílet," sdělil prezident. V pondělí v metropoli Biškeku pokračovaly střety mezi policií a demonstranty, kteří požadují zneplatnění nedělních parlamentních voleb. Tisícovky lidí demonstrují proti manipulacím s výsledky voleb.

Tři strany hodlají zpochybnit volby

Podle agentury DPA demonstranti vylezli na ploty u parlamentní budovy a zapalovali automobily. Bezpečnostní síly nasadily vodní děla, slzný plyn a oslepující granáty.

Exprezident Atambajev byl v červenci odsouzen ke zhruba 11 rokům vězení. Během svého funkčního období údajně mimo jiné pomáhal odsouzeným zločincům k útěku. Tento sociální demokrat stál v čele země od roku 2011 do roku 2017. Už při loňském zatýkání exprezidenta propukly pouliční bitky mezi jeho stoupenci a bezpečnostními složkami.

Po nedělním hlasování se do parlamentu dostaly čtyři strany. Nejvíce křesel získaly Jednota podporující prezidenta Žeenbekova a Má vlast Kyrgyzstán. Jde o zavedené strany, které podporují budování úzkých vztahů s Ruskem. Tři ze stran, které se do parlamentu nedostaly, například sociální demokraté, již v neděly oznámily, že hodlají volby zpochybnit.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Vladimir Voronin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ