Demonstranti v Thajsku: Na letišti třeba zemřeme
29.11.2008 10:45
Patová situace na letišti Suvarnabhumi v hlavním městě Thajska. Protestující opozice dnes přinutila pořádkové jednotky ustoupit z pozic, jež policisté v pátek zaujali kolem mezinárodního vzdušného přístavu. Policisté před davem ustoupili zhruba kilometr od letiště. Incident se obešel bez násilí.
Proti necelým dvěma stovkám policistů stojí na dva tisíce demonstrujících příznivců Lidového spojenectví pro demokracii (PAD), které se už šest měsíců pokouší svrhnout vládu.
Příjezdy k Suvarnabhumi, čtvrtému největšímu letišti v jihovýchodní Asii, jež bylo s velkou pompou otevřeno loni, blokují barikády z vozíků na zavazadla, pneumatik, hasících přístrojů a ostnatého drátu, popisuje situaci na místě thajský tisk.
Před zábranami stojí pořádkové hlídky PAD, většinou s helmami na hlavě, vyzbrojení a holemi a se žlutými páskami na rukou. Kontrolují každé přijíždějící auto, jejich posádky dokonce pomocí detektoru kovů.
„Nevzdáme se," říká thajským novinářům jeden z mluvčích demonstrantů. Podle jeho slov jsou všichni připraveni zemřít.
S rozhodností strážců barikád ostře kontrastuje situace v samotných obří letištních halách, kde vládně na první pohled téměř festivalová atmosféra. Stovky demonstrantů posedávají a pospávají, kde se dá, vesele se baví. Na několika místech jsou jakési stánky se suvenýry opozičního hnutí včetně vlaječek, triček a odznáčků PAD.
ČTĚTE TAKÉ: Thajsko: evakuace turistů potrvá až měsíc
Venku stojí pro všechny případy plně vybavená polní nemocnice. PAD považuje vládu za zkorumpovaný režim spojený se sesazeným expremiérem Tchaksinem Šinavatrou.
Thajský premiér Somčaj Vongsavat ve čtvrtek vyhlásil výjimečný stav na dvou letištích v Bangkoku, která jsou obsazena protivládními demonstranty. "Kabinet se dohodl na využití výjimečného stavu na dvou letištích, aby tamní situaci vrátil zpátky do normálu," uvedl mluvčí vlády. zatím se ale nic neděje. V pátek Vongsavat oznámil, že letiště bude brzy vyklizeno.
Jeden z policejních generálů v sobotu varoval, že úřady chtějí ukončit okupaci letiště nenásilnou cestou. Pokud to ale nepůjde, bude nutné přistoupit k „dalším krokům". Posledním má být „rozehnání demonstrantů".
V pátek propustili šéfa národní policie. Podle thajského tisku proto, že proti demonstrantům nepostupoval dostatečně razantně.
Blokádou mezinárodního i vnitrostátního letiště v Bangkoku se v Thajsku ocitlo v pasti asi 30 tisíc turistů. V pátek je začala ze země odvážet letadla z vojenského letiště Utapao. Jeho kapacitní možnosti jsou ale omezené.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.