Syrsko-jordánské pomezí
Desetitisíce uprchlíků čekají na pomoc, zatím marně
31.10.2018 12:45
Doručení humanitární pomoci do uprchlického tábora Rukbán na syrsko-jordánské hranici muselo být z bezpečnostních důvodů odloženo. Pomoc v táboře potřebuje asi 50 tisíc civilistů, z nichž asi 80 procent tvoří ženy a děti. Na místě jsou špatné hygienické podmínky a nedostatek zdravotní péče, nejvíce ohroženy jsou malé děti. Napsal o tom zpravodajský server BBC.
V sobotu mělo do tábora Rukbán přijet 45 nákladních vozů s humanitární pomocí. Naposledy přitom humanitární konvoj do tábora doručil pomoc v lednu. Přístup do tábora, který se nachází v blízkosti základny povstalců podporovaných Spojenými státy, kontroluje armáda syrského prezidenta Bašára Asada. Dopravení pomoci podle BBC blokovalo také Jordánsko.
"Nesmíme dopustit, aby tato zoufalá humanitární situace pokračovala," řekl šéf humanitárních operací OSN Mark Lowcock a doplnil, že OSN je připravena pomoc okamžitě dopravit.
Tábor Rukbán byl označen za "jedno z nejzoufalejších míst v Sýrii". Jedná se o zhruba 10 800 provizorních stanů a chatrčí v poušti nedaleko hranice mezi Sýrií, Jordánskem a Irákem. Tábor se nachází v zóně klidu zbraní, kterou vyhlásily USA, jež mají v blízkosti své vojáky na základně Tanf.
Podle odhadů OSN tvoří 80 procent obyvatel tábora ženy a děti. Na místo Syřané začali přijíždět v roce 2015, když uprchli z oblastí, které tehdy kontrolovala teroristická organizace Islámský stát (IS). Chtěli přejít hranice do Jordánska, které přijalo 670 000 syrských uprchlíků od začátku konfliktu v roce 2011, předloni ale Jordánsko hranici se Sýrií uzavřelo poté, co si bombový útok IS vyžádal životy šesti jordánských vojáků.
Kritická situace
Jordánsko trvá na tom, že tábor musí být zásobován ze Sýrie, do ledna ale několikrát umožnilo přes své území humanitární pomoc doručit. Od té doby se obyvatelé tábora museli spolehnout na omezené dodávky komerčního zboží.
Syrská armáda nicméně minulý měsíc po neúspěšných jednáních s povstalci v oblasti údajně zablokovala silnice vedoucí k táboru, zásoby začaly velmi rychle docházet a ceny základního zboží se zvýšily.
"Odepírat těmto civilistům pomoc je barbarské a podle mezinárodního práva nelegální. Děti čelí hrůzné podvýživě a pijí kontaminovanou vodu," uvedl 15. října Husám Fakír ze Svazu zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM). "Těhotné ženy rodí v poušti bez té nejzákladnější lékařské péče. Těm, které musí podstoupit císařský řez, nebylo dovoleno tábor opustit a jsou tak v nebezpečné situaci."
Od té doby bylo podle agentury Reuters v táboře nahlášeno nejméně deset úmrtí. Dětský fond OSN (UNICEF) informoval, že 8. října zemřeli pětidenní chlapeček a čtyřměsíční dívka, kterým nebyl umožněn převoz do nemocnice.
Na jordánské straně hranice se nachází klinika podporovaná OSN. Na místě se ale provádí pouze základní ošetření, pro život zachraňující péči musí být pacienti převezeni do nemocnice.
OSN oznámila, že syrská vláda doručení pomoci do Rukbánu schválila, ale stále se jedná o tom, jak pomoc dovézt a zároveň zaručit, že budou humanitární pracovníci v bezpečí. Datum doručení stanoveno nebylo. Podle UNICEF se situace může v zimě výrazně zhoršit, zejména pokud teploty klesnou pod bod mrazu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.