Je známo, že královny krásy jsou pro světový mír, záchranu pralesa, pomoc hladovým dětem či cosi jiného bohulibého. Jedna byla adresná: tibetská kráska Cering Čungtak (Tsering Chungtak; 22) se s nebývalou razancí vyslovila proti čínské okupaci Tibetu. Doplatila na to.
Minulý týden musela pro postoj k uzurpátorovi opustit soutěž Miss Tourism Queen 2007 v Malajsii, tvrdí. Její vyřazení ze soutěže zařídila čínská delegace.
Číňané podle ní prosadili, že nápis na šerpě přes její hruď „Miss Tibet" musí nahradit nápis „Miss Tibet - China".
„Nepřijatelné," prohlásila Cering. A musela z kola ven. Totéž mimochodem zažila už reprezentantka Tibetu v roce 2005.
„Byla jsem otřesena, vždyť je to podívaná, která nemá s politikou nic společného," reagovala trochu naivně Cering. Pak ale na internetovou stránku Miss Tibet umístila prohlášení: „Čína ovládá Tibet, a tak v Tibetu není svoboda."
Útlak se prý stupňuje
Bydlí v exilu v indickém Dillí. Ve vlasti okupované od roku 1951, jejíž obyvatelstvo zůstává statečně věrno lamaistickým tradicím, by mohla na prostořekost doplatit mnohem vážněji.
Čína podle dnešní zprávy nevládní organizace Tibet Watch náboženský útlak v Tibetu v poslední době zesílila. Komunistický režim se snaží donutit tibetské mnichy, aby se zřekli duchovního vůdce dalajlamy, který žije od roku 1959 v exilu rovněž v Indii.
Duchovní, kteří to odmítnou, jsou prý vězněni a mučeni. Tibet Watch cituje mnišku, kterou čínští vojáci sadisticky týrali, když zjistili, že na přívěsku na krku nosí obrázek dalajlamy. Podle vlastních slov ji zkopali tak - mimo jiné mnoha kopanci do prsou - až chrlila krev.
Před půldruhým týdnem Peking začal využívat nejvýše položenou železnici světa, sedmnáct měsíců starou, k dopravě dalších vojáků do Tibetu.
Státní média citují nejmenovaný vojenský zdroj, z něhož je zřejmé, že armáda nehodlá ve využívání nové železnice zaostat za turisty a obchodníky. Lhasa byla donedávna přístupná jen letecky anebo dlouhým svízelným pochodem.
Foto: Misstibet.com