Když na ostrově Guam na severozápadě Tichého oceánu přejedete autem hada, nemusí vás trápit svědomí. Ochránci zvířat vám ještě poděkují. Hrozí totiž, že plazi, konkrétně stromoví hadi bojgy hnědé, vyhubí na ostrově vše živé - snad kromě člověka. Teď je mají pomoci zlikvidovat myši.
Bojga hnědá se na Guam dostal po druhé světové válce na palubách amerických vojenských lodí. Na ostrově nežijí žádní živočichové, kteří by se jimi živili, takže se bojgy rozmnožily natolik, že výrazně decimují vše živé, hlavně opeřence.
Podle expertů jich na Guamu žije pět až šest milionů exemplářů a při rozloze ostrova - 549 km2 - to znamená, že na kilometru čtverečním jich žije kolem deseti tisíc. To jsou děsivá čísla, jež nemají na celém světě obdoby.
Stromový had už zcela vyhubil osm druhů ptáků a šest druhů ještěrek. Bojgy vyplenily stovky kurníků a dokonce útočí na děti. Zdravý člověk naštěstí po jejich uštknutí neumírá. Hadi zapříčiní i kolem dvou set výpadků elektřiny ročně, protože svými těly někdy způsobí zkrat. Mohou měřit až tři metry a ochránci přírody se navíc obávají, že se dostanou na další tichomořské ostrovy. Ministerstvo zemědělství USA se proto pokouší "plazí mor" zlikvidovat.
Volba padla na myši, které bojgám chutnají. Do tlamiček asi dvou tisíc zabitých hlodavců byl vložen acetaminofen, který se běžně používá k tišení bolesti a jenž je toxický pouze pro hady. Myši pak shodí do džungle helikoptéry z tamní vojenské základny, zbudované roku 1944.
První výsadky "nadívaných" myší míří do husté vegetace kolem letecké základny, neboť právě na letadlech by se hadi mohli rozšířit do celého Tichomoří. Pak přijde na řadu džungle, kde jsou největší hadí kolonie.
Cílem není stromové hady na Guamu zcela vyhubit, jen výrazně snížit jejich počet tak, aby byl pro tamní faunu únosný.
Vědce do jisté míry překvapilo, jak "čiperné" bojgy hnědé jsou. Názorně to vyzkoušeli v laboratoři univerzity v Cincinnati, kde jim stavěli různé překážky a sledovali, jak si s nimi poradí (viz video).
Například 127 centimetrů dlouhý had zvedne hlavu do výšky 77,5 centimetru. Plazi dokážou překonat výškový rozdíl až 2,2 metru a překlenout horizontálně délku 1,5 metru. Výsledky příslušné studie lze nalézt v odborném magazínu Journal of Experimental Biology.