Summit v Rijádu
"Dost špinění našeho náboženství." Koalice muslimů proti teroru
26.11.2017 18:45
Ministři obrany čtyř desítek muslimských zemí se sešli v Rijádu na prvním summitu zástupců protiteroristické koalice, kterou na konci roku 2015 vyhlásila Saúdská Arábie. Korunní princ a zároveň saúdskoarabský ministr obrany Muhammad bin Salmán ohlásil "nemilosrdný" boj s extremistickými skupinami a slíbil, že nenechá radikály nadále "pošpiňovat naše krásné náboženství".
Rijád blok vyhlásil v prosinci 2015, když ještě 32letý Salmán zastával pouze ministerský post. Blok měl původně 34 členů, ale postupně přibral dalších sedm. Koalici tvoří hlavně sunnitské státy, kromě blízkovýchodních zemí jsou členy také Turecko, Pákistán či Nigérie. Naopak mezi nimi není Írán, Irák ani Sýrie, zatímco Katar, který je členem, kvůli diplomatickému sporu se čtyřmi arabskými zeměmi svého zástupce na jednodenním setkání neměl.
Vznik koalice vyvolala situace kolem Islámského státu. Ten na podzim ztratil pozice v Iráku stejně jako své "hlavní město" Rakku na území Sýrie. Zatím aliance nepodnikla žádné významné kroky, představitelé ji popisují jako skupinu, jejíž členské země by mohly v případě bojů se skupinami označenými za teroristické požádat o pomoc ostatní partnery. Podle saúdského korunního prince vysílá summit "rozhodný signál", že členové budou "pracovat společně a radit se mezi sebou o vzájemné podpoře".
"Největší nebezpečí tohoto terorismu a extremismu je pošpinění pověsti našeho krásného náboženství. (...) Nedovolíme, aby to pokračovalo," uvedl nástupce saúdského trůnu. "Dnes startujeme potírání terorismu a jeho prohru vidíme ve světě v mnoha podobách, zejména v muslimských zemích. (...) V boji budeme pokračovat, dokud nedosáhneme jeho porážky," citovala z projevu Salmána na první vrcholné schůzce koalice agentura AP.
Podpora mezi členy aliance může mít formu nasazení jednotek, finanční a materiální pomoci a bezpečnostního poradenství, přičemž ústředí operací bude v metropoli Saúdské Arábie. Pakt se údajně nezaměřuje pouze na použití síly či zpravodajských služeb, ale také na narušení financování teroristů a šíření jejich ideologie.
Vojenským velitelem paktu je pákistánský generál Rahíl Šaríf. Ten o svém poslání řekl, že spočívá v "mobilizaci a koordinaci prostředků, usnadnění výměny informací a pomoci členským státům naplnit své možnosti ohledně boje proti terorismu".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.