Dubaj otevřela <span>luxusní metro</span>

Zahraničí
9. 9. 2009 18:30
První metro na Arabském poloostrově.
První metro na Arabském poloostrově.

První metro na Arabském poloostrově.Délka 52 kilometrů, 29 stanic a nóbl oddělení pro cestující první třídou. Dubaj otevřela svou první podzemní dráhu a opět září superlativy. Nové mega metro má ale problém. Jak do něj nalákat šejky z jejich aut, když dubajská cena benzínu činí v přepočtu zhruba 6,50 korun za litr?

Dubajští vládcové se rozhodli využít fotogeničnosti dnešního data se třemi devítkami a zahájilo provoz metra, které je první na Arabském poloostrově. Datum inaugurace bylo dodrženo bez ohledu na to, zda je linka plně provozuschopná, či nikoli.

Trasa byla vybudována rekordně rychle a ve velkém stylu. Nabízí za vyšší jízdné i vagony pro velmi důležité osoby, jež se nebudou chtít tísnit s ostatními cestujícími. Vybudování metra má stát 7,6 miliardy dolarů (134 miliard korun) a zpráva o dráze je jednou z mála pozitivních informací, které teď z krizí postižené dubajské ekonomiky přicházejí.

Nové metro. Dubaj doufá, že období útlumu končí.Globální krize dopadla na Dubaj a její megaprojekty obzvláště tvrdě, většina z nich byla potichu uložena k ledu. Původně měla být spolu s metrem otevřena i největší budova světa „Burdž Dubaj", avšak „dubajskou věž" čeká tato sláva nejdříve letos v listopadu.

Dubajský vládce šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm o metru hovoří jako o významné součásti infrastruktury, k níž řadí také státní leteckou společnost a přístavy. "Je to významný počátek a je to podobné, jako když naše aerolinky vypravily své první letadlo nebo když do přístavu připlula první nákladní loď," řekl novinářům.

Metro v rozlehlé Dubaji ocení zejména zahraniční dělníci odkázaní zatím na společné jízdy taxíkem, přecpanými dodávkami nebo vratkými čluny. Na budování metra se jich ostatně podílelo téměř 30 tisíc.

V době krize se zastavila většina megalomanskcýh projektů.Zámožnější obyvatelé ale své luxusní džípy za metro vymění stěží, mimo jiné také kvůli už zmíněným velkorysým vládním příspěvkům na benzin.

 "Z Dubaje se stalo místo závislé na automobilech. Dostat lidi z aut je vždy těžké, to je otázka kulturní změny," řekl Nigel Harris z vedení londýnské železniční poradenské firmy.
Dnešní inaugurace byla zorganizována narychlo, pozvánky na ni byly rozeslány až v pondělí; pro veřejnost se metro otevře až ve čtvrtek. Na slavnostní zahájení je připraveno jen deset z 29 stanic.

Se stavbou se začalo před třemi a půl lety a náklady překročily původní předpoklady o 80 procent. Zbývající stanice by měly být otevřeny až v únoru příštího roku. V červnu pak má být v provozu také druhá linka.

Dubajské metro bude jedno z nejmodernějších na světě. Soupravy budou řízeny na dálku, pojedou nad i pod úrovní četných dubajských mostů spojujících velkorysé dálnice. V centru města pak zajedou pod zem. V klimatizovaných vagonech i na stanicích má být k dispozici bezdrátový internet. V soupravách o pěti vozech budou i oddělené sekce pro ženy a děti.

Dubajská věž, největší na světě, se má otevřít do konce roku.

Foto: palmjumeirah.ae, ČTK/AP a Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ