Na Filipínách se konaly prezidentské volby, jejichž vítězem a na šest let i prezidentem se velmi pravděpodobně stane jedenasedmdesátiletý Rodrigo Duterte. Tento dlouholetý starosta jihofilipínského města Davao vede po sečtení téměř poloviny hlasů nad svými největšími soupeři s výrazným náskokem. Duterte proslul jako zastánce tvrdé linie vůči zločinu, ale i řadou kontroverzních výroků. Prezidentské, parlamentní a místní volby, které se rovněž uskutečnily, provázely násilnosti, při nichž zahynulo nejméně deset lidí.
Ozbrojenci při útocích napadali hlasovací místnosti, automobily a kradli přístroje na sčítání hlasů, sdělila policie. Místní úřady však uvedly, že šlo o oddělené incidenty a že hlasování, k němuž bylo přizváno 54 milionů oprávněných voličů, mělo celkově klidný průběh.
Duterte, jemuž pro jeho vystupování přezdívají "asijský Trump", měl v předvolebních průzkumech náskok zhruba deset procentních bodů před ostatními kandidáty.
Po sečtení necelé poloviny volebních lístků jasně vede s podporou 39 procent hlasů nad senátorkou Grace Poeovou a bývalým ministrem vnitra Manuelem Roxasem, kteří získávají shodně kolem 22 procent hlasů, sdělil úřad PPCRV, který je pověřen monitorováním voleb a který má od volební komise akreditaci ke zveřejňování neoficiálních výsledků.
Dosavadní prezident Benigno Aquino nemohl kandidovat na základě filipínské ústavy, která umožňuje jediný šestiletý prezidentský mandát. Aquino vyjádřil veřejnou podporu exministru Roxasovi. Podle filipínské legislativy se prezidentem stane ten, kdo získá nejvíce hlasů, bez ohledu na to, zda mu dá hlas většina voličů.
V čele této stomilionové země tak zřejmě stane muž, který například slíbil obnovení trestu smrti či pohrozil rozpuštěním parlamentu, jenž by se chtěl pokusit ho sesadit. "Slibuji všem mizerům, kteří obchodují s drogami, že je zabiju. Nejsem trpělivý člověk, neznám žádnou střední cestu. Buď zabijete vy mě, nebo já vás, vy idioti," řekl Duterte v sobotu na posledním předvolebním shromáždění v Manile.
K Duterteově popularitě přispívá znechucení Filipínců vládnoucí elitou, která si nedokázala poradit s korupcí, chudobou a nerovností, přestože za vlády prezidenta Aquina patřily Filipíny mezi země s největší mírou hospodářského růstu v Asii.
Odděleně od voleb do nejvyššího úřadu v zemi volili dnes Filipínci i viceprezidenta. Velkou šanci získat tuto funkci má syn a jmenovec zesnulého diktátora Ferdinanda Marcose, kterého v roce 1986 svrhla revoluce.
Na Filipínách se konaly i volby parlamentní, v nichž se rozhoduje o polovině z 24 senátorů a o celé dolní komoře Kongresu. Filipínci volili i guvernéry a městská zastupitelstva. Oficiální výsledky by měly být známy nejdříve za 24 hodin.
Hlasování provázely krvavé útoky. Při nejhorším z nich bylo dnes časně ráno zastřeleno sedm stoupenců jednoho z kandidátů na starostu blízko metropole Manily ve městě Rosario, které je podle policie nechvalně proslulé politicky motivovaným násilím.
V malém chudém městě Guindulungan na jihu země, kde někteří politici mají svou soukromou armádu, byl jeden z voličů zastřelen přímo ve volební místnosti, uvedla policie.
Při granátovém útoku na tržiště ve městě Cotabato byl usmrcen kolemjdoucí. V severní provincii Abra se strhla přestřelka mezi stoupenci dvou kandidátů na starostu, která si vyžádala jednoho mrtvého a dva zraněné.
Patnáct lidí přišlo o život už při předvolebním násilí od začátku letošního roku. Politické násilí je dlouhodobým problémem Filipín, které se potýkají s korupcí v bezpečnostních silách, volnými zákony o držení zbraní a tradicí politických "dynastií", které často mívají vlastní bezpečnostní oddíly.