Mezinárodní soudní dvůr může filipínského prezidenta Rodriga Duterteho ještě rok stíhat kvůli kontroverzní válce proti drogám, kterou ve své zemi vyhlásil. Tvrdí to organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch (HRW), podle níž odstoupení Filipín od zakládací smlouvy ICC nabude platnosti až za rok. Filipíny totiž ve středu oznámily odstoupení od této smlouvy "s okamžitou platností".
Manila s oznámením přišla pět týdnů poté, co prokurátorka ICC Fatou Bensoudaová informovala, že soud posuzuje své pravomoci v otázce protidrogového tažení na Filipínách. HRW uvedla, že odstoupení nabude platnosti až rok po uvědomění generálního tajemníka OSN.
Duterte byl zvolen v roce 2016 a od té doby filipínská policie zabila přes 4000 lidí, které považovala za překupníky či uživatele drog. Aktivisté za lidská práva se však domnívají, že skutečný počet mrtvých je více než trojnásobný. OSN tento kontroverzní Duterteho postup často kritizuje. ICC chce zjistit, zda za této kampaně nebyly spáchány zločiny proti lidskosti.
Filipínský prezident dnes uvedl, že zvláštní zpravodajové OSN se jej snaží "vykreslit jako krutého a bezcitného narušitele lidských práv" a ICC předčasně vyvolala dojem, že bude obžalován z těžkých zločinů. Jeho mluvčí řekl, že po Filipínách z ICC odstoupí další státy, zatímco jiné se nepřidají. To podle něj bude konec Mezinárodního soudního dvora.
Kritici filipínské hlavy státu v rozhodnutí z ICC odstoupit spatřují přiznání viny a znamení, že Duterte panikaří, napsala agentura Reuters. Filipínský prezident, který proslul nevybíravými výroky, v minulosti ICC opakovaně vyzval, ať jej obviní. Tvrdil, že na obranu tažení proti drogám klidně "shnije ve vězení".