Ze syrského města Dúmá ve východní Ghútě u Damašku dnes první skupina povstalců a jejich rodin zamířila na sever Sýrie do oblastí kontrolovaných povstaleckými skupinami a současně na kontrolní stanoviště syrské armády dorazila první skupina rukojmích, které dosud povstalečtí bojovníci v Dúmě zadržovali. Informovala o tom ve večerních hodinách syrská státní televize. Mělo by jít o úvod realizace dohody mezi Damaškem a poslední povstaleckou skupinou působící ve východní Ghútě, která dnes byla ohlášena.
Povstalecká skupina Džajš al-Islám se dosud na rozdíl od ostatních povstaleckých skupin evakuaci z Dúmy vyhýbala. Do čtvrtka o ní sice vyjednávala, ovšem bezvýsledně; kvůli krachu těchto rozhovorů syrská armáda a její spojenci v pátek obnovili útoky.
Dnes se objevila zpráva, že si Džajš al-Islám přeje obnovit vyjednávání. Podle televize se dohodla s Damaškem na tom, že propustí vězně a že její bojovníci z Dúmy do 48 hodin odejdou, a to do města Džarábulus poblíž turecké hranice.
Z východní Ghúty se v minulých dnech evakuovala většina povstaleckých skupin, ve městě Dúmá ale zůstali lidé právě z Džajš al-Islám. Syrská vláda tento týden obnovila útoky na Dúmu s cílem ovládnout celou východní Ghútu. Podle posledních informací záchranářů a zdravotníků při sobotním útoku byly použity chemické zbraně, což ale Sýrie i spojenecké Rusko popřely.
Syrská televize ráno oznámila, že "teroristé z Džajš al-Islám požádali o rozhovory se syrským státem". Podle televize vláda stanovila jako předběžnou podmínku jednání požadavek propustit zajatce a zastavit ostřelování Damašku.
Ruská agentura Interfax citovala generála Jurije Jevtušenka, podle něhož evakuace "nesmiřitelných bojovníků" z Dúmy začne ještě dnes, což Džajš al-Islám oficiálně nepotvrdila. Předchozí ruské nabídky na zajištění bezpečného koridoru pro odchod nepřijala.
Zástupce Džajš al-Islám Muhammad Allúš v sobotu řekl, že se vyjednávalo až do čtvrtka a že rozhovory skončily neúspěšně kvůli neshodám mezi spojenci Damašku. Kromě Ruska jsou jimi Írán a libanonský Hizballáh. Syrská armáda pak obnovila útoky na Dúmu.
Prostředníkem těchto jednání bylo Rusko a jednalo se o tom, že povstalci složí těžké zbraně, propustí zajatce a umožní vládě převzít kontrolu nad Dúmou.