Na pondělní krvavé střety Palestinců a izraelských bezpečnostních složek v Gaze nejostřeji zareagovaly Turecko a Jihoafrická republika. Oba státy násilí izraelských bezpečnostních složek odsoudily a stáhly své velvyslance z Izraele, informoval francouzský list Le Monde. Při pondělních demonstracích v pásmu Gazy si izraelská střelba vyžádala životy bezmála šedesáti Palestinců a osmiměsíční holčička se udusila slzným plynem. Protest se konal ve stejný den, kdy byla v Jeruzalémě navzdory palestinskému nesouhlasu slavnostně otevřena americká ambasáda.
"Oběti se účastnily klidné demonstrace proti provokativnímu otevření americké ambasády v Jeruzalémě," uvedla vláda JAR a odsoudila "násilnou agresi (izraelských) ozbrojených složek".
Turecko v reakci na incident povolalo ke konzultacím také svého velvyslance v USA. Prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Izrael ze "státního terorismu": "Co Izrael udělal, to je genocida, odsuzuji tuto humanitární tragédii." Turecké ministerstvo zahraničí zároveň uvedlo, že rozhodnutí USA přesunout svou ambasádu do Jeruzaléma povzbudilo izraelské bezpečnostní složky k masakrování Palestinců.
Pondělí bylo dnem s největším počtem obětí od války mezi radikálním palestinským hnutím Hamas a židovským státem v roce 2014. Palestinci v Gaze manifestují od konce března za konec blokády enklávy a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale které se teď nacházejí v Izraeli. Protesty se dosud většinou konaly v pátek. Ty pondělní byly uspořádány mimo jiné v souvislosti s otevřením amerického velvyslanectví v Jeruzalémě. Někteří palestinští demonstranti házeli kameny a zapalovali pneumatiky.
Izraelští vojáci stříleli na Palestince, kteří se příliš přiblížili k hraničnímu plotu. Izraelská letadla před protesty rozhazovala letáky, které Palestince varovaly, aby k hranici nechodili.
Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval. Izraelská vláda ale považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.