Palestinští úředníci
Hamas v Gaze platy dostane. Teroristy platí i občané EU
01.09.2014 11:50
Palestinská samospráva tento týden vyplatí mzdy členům správy radikálního Hamasu v Pásmu Gazy. Kvůli vnitřním sporům v palestinském vedení nedostali úředníci zaměstnaní Hamasem platy několik měsíců. Informovala o tom dnes palestinská agentura Maan. Músá abú Marzúk z vedení Hamasu řekl, že se na doplacení ušlých mezd samospráva s Hamasem dohodla v neděli.
Evropská unie jako jeden z největších mecenášů Palestinců poskytuje peníze na zhruba pětinu ze 17 tisíc palestinských úředníků.
Spory začaly krátce po sestavení nové palestinské vlády, v níž je zastoupen Hamas spolu s Fatahem. Spojily se v květnu, do té doby Hamas odděleně vládl Pásmu a Fatah Západnímu břehu Jordánu.
Už v červnu se objevily první neshody, a to právě ohledně výplaty mezd. Hamas do správy Pásma najal za své sedmileté vlády na 40 tisíc lidí, samospráva má na 150 tisíc pracovníků. V červnu však dostali platy jenom úředníci loajální předsedovi samosprávy a vůdci Fatahu Mahmúdovi Abbásovi. Samospráva své zaměstnance platí z peněz dárců, z nichž ne všichni schvalují počínání Hamasu.
Abbás v červnu řekl, že by Hamas měl zatím své lidi platit sám, avšak ozbrojenci Hamasu obsadili banky v Pásmu Gazy s tím, že peníze na mzdy musí poslat samospráva. Katar jako hlavní spojenec Hamasu pak oznámil, že uvolní pro toto hnutí dalších 60 milionů dolarů.
Tyto vnitřní spory ustoupily do pozadí s boji s Izraelem, jež začaly v Pásmu Gazy 8. července a trvaly až do 26. srpna. Vyžádaly si přes 2100 mrtvých a Pásmo nyní čeká rozsáhlá rekonstrukce. Abú Marzúk dnes řekl, že řídit ji bude vláda národní jednoty, ale že než práce začnou, je třeba učinit ještě důležitá politická rozhodnutí. Konference dárců se má konat v Egyptě v září.
Zdaleka ne každý občan Evropské unie ví, že Brusel platí z jeho daní také část palestinských úředníků. Evropský účetní dvůr (ECA; též Účetní dvůr Evropské unie) tuto skutečnost kritizuje ve své nedávné auditní zprávě nazvané Přímá podpora Evropské unie pro palestinskou samosprávu. A požadoval reformy.
Konkrétně šlo o přímou finanční podporu (mechanismus PEGASE) ve výši kolem jedné miliardy eur (asi 27,4 miliardy Kč), které v letech 2008 až 2012 plynuly do pokladny palestinské vlády.
Závěr auditu zněl, že Evropské komisi (EK) a Evropské službě pro vnější činnost (ESVČ) se v obtížných podmínkách podařilo přímou finanční podporu úspěšně realizovat. Jedním dechem však konstatuje, že vzrůstá potřeba řadu aspektů nynějšího přístupu revidovat, reformovat.
Účetní dvůr se sídlem v Lucemburku kritizoval, že s penězi EU se vyplácejí v Pásmu Gazy mzdy palestinských úředníků, kteří od volebního vítězství Hamasu roku 2007 vůbec nepracují. Kolik jich přesně je, nemohli auditoři zjistit. Dokument nicméně hovoří o značném počtu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.