Nové informace
Hledaného novináře zabili agenti Saúdů, tvrdí Turecko
10.10.2018 19:25 Aktualizováno 10.10. 19:46
Čelní představitelé tureckých bezpečnostních složek dospěli k závěru, že saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží byl minulý týden zavražděn na příkaz saúdskoarabské královské rodiny. S odvoláním na nejmenované turecké činitele to v úterý večer napsal deník The New York Times (NYT). Chášakdží zmizel poté, co druhého října navštívil saúdskoarabský konzulát v Istanbulu.
Vysoce postavený turecký představitel řekl NYT, že padesáti osmiletý novinář zemřel do dvou hodin od příchodu na konzulát v rámci rychlé, ale složité operace. Tým saúdskoarabských agentů prý jeho tělo rozřezal speciální pilou. "Je to jako Pulp Fiction," citoval americký list nejmenovaný zdroj, který promluvil pod podmínkou zachování anonymity.
V den Chášakdžího zmizení minulé úterý do Istanbulu podle zdroje NYT dvěma různými lety dorazila skupina patnáct agentů Rijádu, mezi nimiž byl také odborník na pitvy. Údajní činitelé vlády a bezpečnostních složek se v Turecku zdrželi jen několik hodin, dodal zdroj NYT. Turecká bezpečnost údajně usoudila, že vražda novináře byla nařízena saúdskoarabským královským dvorem, protože pouze nejvýše postavení představitelé mohou vydávat příkazy k takto významným operacím.
Turecká média ve středu publikovala video sestříhané ze záběrů bezpečnostních kamer, které zachycuje přílet a odlet saúdskoarabského týmu soukromými letadly, hotely poblíž konzulátu, kde se agenti ubytovali, podezřelý pohyb vozidel u konzulátu a posléze u sídla konzula v den zmizení novináře a nakonec i Chášakdžího příchod na konzulát. Video ale neukazuje, že by novinář z konzulátu odešel.
A video obtained by @washingtonpost on Wednesday purports to lay out movements of the 15-man #Saudi team that #Turkish authorities suspect of carrying out the abduction or killing of Saudi journalist Jamal #Khashoggi. with @LovedayM
- Souad Mekhennet (@smekhennet) October 10, 2018
https://t.co/j2DFnQVWyG
Média upozorňují zejména na sekvenci od čtvrt na dvě odpoledne, kdy novinář přišel na konzulát, před nímž parkuje černá dodávka. Ta později vjede do areálu, vyjede z něj ve tři hodiny a osm minut a míří do rezidence konzula. Turci v minulých dnech několikrát zopakovali, že Chášakdží byl zavražděn do dvou hodin od okamžiku, kdy do objektu zastupitelského úřadu vstoupil.
Chtěl si vyřídit povolení a už se nevrátil
List Daily Sabah ve středu zveřejnil jména, data narození a fotografie celého saúdskoarabského týmu, který označil za "skvadru vrahů". Podle turecké strany je mezi nimi několik členů tajné služby. Jedno ze zveřejněných jmen se shoduje se jménem saúdskoarabského podplukovníka z oddělení soudního lékařství.
Chášakdží si minulý týden na istanbulský konzulát přišel vyřídit doklady před svatbou. Podle tureckého deníku Daily Sabah z areálu dvě hodiny po jeho příchodu vyjela šestice vozů patřících saúdskoarabskému diplomatickému zastoupení, včetně dvou černých dodávek.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan byl se závěrem svých bezpečnostních složek seznámen v sobotu, napsal NYT s odvoláním na vícero osob. Erdogan údajně poté pověřil úředníky, aby anonymně informovali řadu médií včetně NYT o tom, že Chášakdží byl zavražděn na půdě saúdskoarabského konzulátu.
Ve svých sloupcích kritizoval korunního prince
Veřejně turecký prezident Saúdskou Arábii z vraždy novináře neobvinil. V pondělí ale Rijád vyzval, aby dokázal, že Chášakdží opustil konzulát krátce po svém příchodu, jak to tvrdí saúdskoarabští představitelé včetně korunního prince Muhammada bin Salmána. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt v úterý Saúdské Arábii vzkázal, že naléhavě očekává odpovědi ohledně osudu opozičního novináře.
Americký prezident Donald Trump, který již v pondělí vyjádřil kvůli kauze znepokojení, ve středu řekl, že o novinářově zmizení jedná na nejvyšší úrovni se saúdskoarabskými činiteli. Chce také, aby USA o incidentu zjistily pravdu, proto Washington úzce spolupracuje s Tureckem. Dodal, že by chtěl do USA pozvat Chášakdžíovu snoubenku.
Svého času populární televizní komentátor Chášakdží od loňska pobýval v USA z obavy před zatčením, které potkalo jiné saúdskoarabské intelektuály včetně novinářů. Mimo jiné přispíval do amerického listu The Washington Post. Ve svých komentářích kritizoval i korunního prince, a sice za to, že ačkoli propaguje reformy, nepřipouští o nich žádnou debatu. Předmětem kritiky byla i účast Saúdské Arábie v bojích v Jemenu či politika Rijádu vůči Kataru.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.