Barma
Hrozba genocidy pro zbývající Rohingy přetrvává, varuje OSN
16.09.2019 19:25
Statisíce příslušníků menšinového etnika Rohingů, kteří zůstávají v Barmě, dál čelí systematickému pronásledování a žijí pod hrozbou genocidy. Podle agentury Reuters to uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří rovněž zopakovali svou dřívější výzvu, že by před mezinárodní soud měli být postaveni generálové barmské armády.
Podle Vyšetřovací mise OSN byly při operacích barmských bezpečnostních sil v posledních dvou letech zabity tisíce Rohingů a 740 tisíc členů tohoto etnika bylo donuceno uprchnout do sousedního Bangladéše. Barmské úřady převážně muslimské Rohingy neuznávají jako národnostní menšinu a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích právě z Bangladéše.
Poté co rohingští povstalci v srpnu 2017 zaútočili v barmském Arakanském státě na řadu policejních stanovišť, armáda zahájila proti menšině vojenské operace. Od té doby z převážně buddhistické Barmy do sousedního muslimského Bangladéše uprchlo na 740 tisíc Rohingů, kteří tam nyní žijí v uprchlických táborech.
Vyšetřovatelé OSN už dříve obvinili barmské bezpečnostní síly z masového vraždění a znásilňování Rohingů a vypalování jejich domovů. Podle loňského prohlášení vyšetřovatelů by vrchní velitel barmské armády a dalších pět generálů mělo být stíháno za genocidu spáchanou na etniku Rohingů v Barmě.
"Hrozba genocidy pro zbývající Rohingy přetrvává," uvedl šéf Vyšetřovací mise OSN Marzuki Darusman v prohlášení k nové zprávě o situaci v Barmě. Barmské úřady se podle něj "genocidě" Rohingů nesnaží zabránit.
Asi 600 tisíc Rohingů, kteří nadále setrvávají v barmském Arakanském státě, žije podle vyšetřovatelů OSN v otřesných podmínkách. Úřady omezují jejich pohyb a zasahují do všech sfér jejich životů. "Tato skutečnost ukazuje, že pro téměř milion rohingských uprchlíků žijících v Bangladéši je návrat domů stále nemožný," podotýkají vyšetřovatelé.
Vyšetřovací mise OSN byla vytvořena v roce 2017 a od té doby její členové vyslechli v Bangladéši i v dalších zemích 1300 obětí a svědků násilností páchaných na Rohinzích a analyzovali satelitní snímky z Arakanského státu, dokumenty, videa a fotografie.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.