Britský ministr
Hunt kritizoval situaci v Hongkongu. Čína: Hleďte si svého
03.07.2019 14:53
Čína protestovala proti vyjádření britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta, který Pekingu vzkázal, že má dbát svobod obyvatel Hongkongu, jinak se bude potýkat se závažnými důsledky. Informovala o tom agentura Reurers. Situace v bývalé britské kolonii by mohla poškodit reputaci Hongkongu jako mezinárodního obchodního centra, napsal čínský vládní list People's Daily. Policie tam zatkla osm lidí za to, že na internetu zveřejnili osobní údaje policistů.
Nepokoje v Hongkongu, který se v roce 1997 vrátil pod čínskou správu, spustil kontroverzní návrh zákona umožňující vydávání osob k trestnímu stíhání do pevninské Číny. Peking při přebírání správy od Británie slíbil, že dosavadní hospodářský a politický systém ponechá 50 let beze změny podle zásady "jedna země, dva systémy". Mohutné demonstrace vyvrcholily v pondělí, kdy skupina protestujících vnikla do budovy místního parlamentu a poničila ho.
"Velká Británie v roce 1984 podepsala mezinárodně závaznou právní dohodu, která v rámci pravidla 'jedna země, dva systémy' zakotvuje základní práva pro obyvatele Hongkongu," uvedl v úterý Hunt. "Pokud nebude tato mezinárodně závazná dohoda dodržována, přinese to závažné následky," řekl televizní stanici BBC. Hunt zároveň odsoudil násilí na obou stranách.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v reakci prohlásil, že za britské koloniální správy místní obyvatelé žádná práva neměli a "nebývalé demokracie a svobody" se dočkali až po přechodu pod čínskou správu. Podle čínsko-britské deklarace o Hongkongu z roku 1984 už nemá Británie vůči své bývalé kolonii žádnou odpovědnost a to, co se děje v Hongkongu, je vnitřní záležitost Číny, dodal mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Zpochybnění modelu
Podle listu People's Daily právní řád neznamená, že by se hrstka "extremistů" mohla uchýlit k násilným trestným činům, které poničí reputaci Hongkongu jakožto centra mezinárodního obchodu. Město podle vládního listu v době globální ekonomiky a sílící konkurence "neunese nepokoje a napětí". Peking násilí označil jako "nepokryté zpochybnění" modelu "jedna země, dva systémy".
Místní policie zatkla osm lidí za to, že na internetu zveřejnili osobní údaje policistů. Policistům a jejich rodinám bylo vyhrožováno, řekl policejní komisař Mohammed Swalikh. Nevyloučil, že budou zatčeni další lidé.
Osobní údaje policistů se na internetu objevily v minulých týdnech, kdy lidé v ulicích protestovali proti vládě i policii, která 12. června proti demonstrujícím použila gumové projektily a slzný plyn.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.