Covid-19
Indie přerušila používání čínských rychlotestů na koronavirus
22.04.2020 10:25
Indická rada pro lékařský výzkum požádala indické státy, aby přestaly s rychlým testováním, které má odhalit protilátky proti koronaviru. Ve snaze uspíšit testování nakoupila Indie v Číně skoro milion rychlotestů. Z některých indických států ale i ze zahraničí přicházejí zprávy o problémech s čínskými testy, informovala stanice BBC.
Čína výtky k jejich kvalitě odmítá s tím, že "vývozu zdravotních pomůcek přikládá velký význam".
V Indii vyjádřili nespokojenost s testy pracovníci ve třech státech, v Rádžasthánu je odmítají použít zcela, protože se prokázala jenom pětiprocentní přesnost těchto testů. Při použití u lidí, u nichž se koronavirus předtím potvrdil, tyto testy dávaly negativní výsledek.
Indická vědecká rada proto vyzvala všechny indické státy, aby na dva dny přerušily testování, dokud rychlotesty nebudou prověřeny. Rada také připomenula, že si stojí za svým názorem, aby se rychlotesty nepoužívaly jako hlavní diagnostická metoda pro nemoc covid-19.
Indie má potvrzeno přes 20 100 infikovaných a na covid-19 tam zemřelo více než 640 lidí.
Rychlotesty spočívají v určení přítomnosti protilátek proti covidu-19 z krevního vzorku a přirovnávají se k metodě pro rychlé potvrzení nebo vyvrácení těhotenství.
Rychlotest na covid-19 má odpovědět na otázku, zda byl člověk koronavirem nakažen a získal imunitu. Je považován za prostředek, který by mohl rychle obnovit chod ekonomiky, a mnoho států tyto testy objednalo v Číně ve velkém množství nebo se pokouší vyvinout vlastní.
O jejich kvalitě se už ale začalo pochybovat kromě jiného v USA nebo Británii. List The New York Times napsal, že americký trh zaplavily testy pochybné kvality. Nacházejí podle listu protilátky proti koronaviru u lidí, kteří je ve skutečnosti nemají. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock prohlásil, že tyto testy zatím nejsou dostatečně kvalitní a jsou málo citlivé. Prozatím zůstávají jako testovací metoda nejspolehlivější složitější a časové náročnější laboratorní testy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.