Dobývání města
Iráčané se probojovali do dalších čtvrtí Mosulu
10.01.2017 12:07 Aktualizováno 10.01. 13:42
Irácké jednotky se probojovaly do dalších dvou jihovýchodních čtvrtí Mosulu, jejich postup ale zpomalila taktika ozbrojenců z Islámského státu (IS), kteří využívají pro svou ochranu civilisty. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení iráckého policejního mluvčího. Podle OSN boje za posledních dva týdny zesílily a do okolních nemocnic proudí množství zraněných.
"Problémem je, že se (islamisté) ukrývají mezi rodinami civilistů, takže náš postup je velmi pomalý a opatrný," uvedl Abdal Amír Muhammadáví, mluvčí speciálních policejních jednotek. Ozbrojenci podle něj střílejí na civilisty, kteří se snaží uprchnout z míst bojů. "Rodiny, když vidí, že se blíží irácké jednotky, utíkají z míst kontrolovaných DAIŠ směrem k iráckým vojákům a policistům a drží v rukou bílé vlajky. DAIŠ na ně útočí minomety a zápalnými lahvemi. Rovněž po nich střílí," dodal. DAIŠ je arabskou zkratkou pro Islámský stát.
Elitním iráckým jednotkám se v pondělí podařilo získat plnou kontrolu nad mosulskou čtvrtí Baladiját a obklíčily rovněž sousední Sukkar. V neděli se vojákům poprvé podařilo postoupit až k řece Tigris, boje se tak posunuly do historické části města.
Prchající obyvatelé Mosulu a jeho okolí často prožívají obrovská traumata, uvedla organizace Lékaři bez hranic (MSF), která v oblasti působí. "Prožili dva roky, kdy takzvaný Islámský stát okupoval jejich města a vesnice, sužovaly je nálety, boje iráckých jednotek s IS, museli utéct, aby si zachránili život, skončili v táborech pro vysídlené lidi. Utíkali narychlo, nemohli si sebou nic vzít. Teď jsou zavření v táboře," popsal Bilal Budair, který je koordinátorem MSF pro psychologickou péči.
Ve dvou táborech asi 35 kilometrů východně od Mosulu nyní žije na 30 tisíc uprchlíků. Týmy Lékařů bez hranic denně poskytují psychologickou podporu zhruba 45 pacientům. V poslední době, kdy boje zesílily, se pracovníci MSF často setkávají s Iráčany, kteří trpí mnohem vážnějšími poruchami, než tomu bylo dříve. Mnozí vyprávějí, že byli svědky veřejných poprav na tržištích, viděli těla obětí vražd pověšená na mostech, kde byla ponechána několik dní. Byli rovněž svědky kamenování, stínání hlav, mučení či tělesných trestů, což se na nich podepsalo hlubokými traumaty.
Ofenziva u Mosulu, která začala loni v půlce října, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu ji podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.
The Iraqi army has shot down a number of #ISIS #drones dropping grenades on their forces in #Mosul.pic.twitter.com/bUZRKacrff
- Aüd™ (@CodeAud) 9. ledna 2017
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.