Cenná archeologická naleziště v Iráku bude chránit technologie využívající satelitních map Google. Uživatelé mohou památky sledovat v reálném čase a upozornit policii na jakoukoli podezřelou aktivitu.
Irácké památky z dob mezopotámské civilizace byly donedávna ohroženy špatnou bezpečnostní situací v zemi. Po jejich ochraně volal celý svět. Začalo se proto pracovat na moderní geografické databázi lokalit archeologických nálezů.
Na vytvoření programu MEGA-Iraq spolupracoval památkový ústav Getty, Světový památkový fond (WMF) a irácký úřad národního dědictví a památek.
"Mnozí archeologové ve světě se zaměřovali na vykrádání muzeí, ale nikdo nevěnoval pozornost archeologickým nalezištím. Neexistovala o nich dostatečná dokumentace," řekla Susan McDonaldová, která projekt vedla v Getty.
Program MEGA využívá satelitních map Googlu a označuje konkrétní místa památek. Uživatelé se na ně mohou zaměřit a prohlížet je detailně v podrobných terénních mapách. Uvidí je v reálném čase a mohou si všimnout něčeho mimořádného. Do databáze mohou být snadno a rychle zařazena nově objevená naleziště, která bývají vykradením nejvíc ohrožená.
Irácký projekt byl v roce 2007 dočasně zastaven, protože bezpečnostní situace v zemi byla velmi špatná. Byl ale využit pro Jordánsko a vznikla databáze MEGA-Jordan. Ta je už funkční a aktivní.
Jeffrey Allen z MWF řekl, že spuštění programu v Iráku je složitější než v Jordánsku, ale snazší, než tomu bylo v Iráku před čtyřmi lety. Může být využit i k tomu, aby byla archeologicky významná místa uchráněna při budování nové irácké infrastruktury.
McDonaldová řekla, že elektronickou databázi archeologických nalezišť má mnoho zemí, ale program MEGA se liší v tom, že využívá veřejnosti přístupný software, dá se používat bez zvláštního výcviku a funguje v mnoha jazycích. "Jeho silnou stránkou je množství lidí, kteří ho mohou použít," prohlásila.