Írán ohlásil <span>obří manévry armády</span> i revolučních gard

Zahraničí
21. 11. 2009 15:33
Příslušníci íránských revolučních gard.
Příslušníci íránských revolučních gard.

Příslušníci íránských revolučních gard.Írán uskuteční vzdušné vojenské manévry, které budou mít obranné zaměření a do nichž budou zapojeny jednotky pravidelné armády i oddíly elitních islámských revolučních gard. Oznámila to dnes oficiální íránská tisková agentura IRNA. Manévry se odehrají v západním Íránu a budou "obrovské", napsala IRNA.

Podle brigádního generála Ahmada Mighaního půjde o nácvik ochrany íránských jaderných zařízení před jakýmkoli útokem. Generál zároveň prohlásil, že jeho země je schopna vybudovat moderní systém raketové obrany. Poukázal přitom na to, že Rusko takový systém islámské republice nedodalo a Spojené státy a Izrael nechtějí, aby jej Teherán měl.

ČTĚTE TAKÉ: Írán má podle opozice novou tajnou službu
                        Írán prý testoval složitou zbrojní jadernou technologii

Írán je přesvědčen, že Rusko dodávku raket S-300 odložilo na nátlak Izraele a nikoli kvůli technickým potížím, jak tvrdila Moskva. "Doufáme, že Rusové budou nátlak sionistické lobby ignorovat," citovala generála polooficiální agentura Fars. Teherán často organizuje nejrůznější vojenské manévry i veřejné ukázky svých ozbrojených sil. Zahraniční pozorovatelé to považují za snahu upozornit svět, že země je připravena čelit jakékoli vojenské hrozbě.

Ajatoláh Ali Chameneí - pod něj spadají revoluční gardy.Spojené státy a Izrael v minulosti nevyloučily možnost vojenské akce proti Íránu, pokud selžou diplomatické snahy o řešení problému, který pro Západ představují íránské jaderné aktivity. Zatímco Teherán tvrdí, že jeho jaderný program má energetické, a tedy mírové zaměření, západní představitelé se obávají, že Íráncům jde ve skutečnosti o získání jaderné zbraně.

Írán se nejnověji postavil zdrženlivě k nabídce Západu, aby svůj slabě obohacený uran vyvezl do zahraničí výměnou za hotové palivo pro íránský výzkumný reaktor. Při obohacování uranu lze získávat materiál potřebný pro výrobu jaderné zbraně. Pětice stálých členů Rady bezpečnosti OSN (Británie, Čína, Francie, Rusko, USA) a rovněž Německo daly v pátek najevo zklamání, že Írán návrh zatím nepřijal.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ