Revoluční soud
Írán udělil kvůli protivládním demonstracím od neděle pět trestů smrti
16.11.2022 14:58
Íránská justice udělila od neděle v souvislosti s protivládními demonstracemi, které v zemi vypukly v polovině září, pět trestů smrti, tři z nich ve středu. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na justici. Íránské úřady ve středu uvedly, že bezpečnostní složky zadržely v souvislosti s demonstracemi několik příslušníků francouzské rozvědky a jednoho spolupracovníka izraelského Mosadu. Podle oficiálních zdrojů v úterý zemřeli při střetech s demonstranty dva příslušníci elitní revoluční gardy.
Revoluční soud ve středu vynesl tři tresti smrti. Jeden z odsouzených podle soudu najel autem do policistů a jednoho zabil, další jednoho policistu zranil a třetí se pokusil zablokovat dopravu. Podle agentury Reuters trest smrti hrozí dalším 19 účastníkům demonstrací. Odsouzení mají právo se odvolat k vyšší instanci.
O prvním demonstrantovi, kterého revoluční soud poslal na smrt, agentury informovaly v neděli. Muž podle něj zapálil vládní budovu. O druhém trestu smrti úřady informovaly také ve středu. Muž ohrožoval další lidi nožem a chladnými zbraněmi a podpálil jednu motorku.
Íránský revoluční soud založený po islámské revoluci v roce 1979 je známý tím, že ukládá tvrdé tresty odpůrcům íránského náboženského vedení.
Íránské úřady tvrdí, že protesty v zemi podněcují západní země. "Během nepokojů byly zadrženy osoby cizí národnosti, a některé z nich hrály (v demonstracích) významnou roli. Mezi nimi byli i příslušníci francouzské rozvědné služby," cituje íránského ministra vnitra Ahmada Vahídího agentura Reuters. Minulý týden ministerstvo zahraničí evropského státu uvedlo, že ve vězení v Íránu je sedm francouzských občanů. Později revoluční garda uvedla, že zadržela jednoho údajného spolupracovníka izraelské tajné služby Mosad.
Podle prezidenta Emmanuela Macrona má Írán vůči Francii čím dál agresivnější přístup. Věznění francouzských občanů označil za "nepřijatelné držení rukojmí". "Vyzývám Írán, aby se vrátil ke klidnému jednání a duchu spolupráce," uvedl Macron.
Podle oficiální agentury IRNA byl v úterý zastřelen při střetech v převážně kurdském městě Búkán v provincii Západní Ázerbájdžán plukovník revolučních gard. Další příslušník jednotky byl v úterý zastřelen v íránském Kurdistánu.
Protesty v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí 22leté Mahsy Amíníové, kterou zatkla mravnostní policie, údajně proto, že neměla správně nasazený hidžáb. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality. Od té doby úřady zadržely nejméně stovky lidí.
Bezpečnostní složky demonstrace násilně potlačují a podle nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu zabily přes 300 lidí, včetně desítek dětí. Podle íránských úřadů bylo při nepokojích zabito také více než 40 příslušníků bezpečnostních sil.
Šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí v polovině října nařídil soudcům, aby udělovali tvrdé tresty "hlavním aktérům nepokojů".