Írán volí prezidenta. Pro velký zájem se hlasování protáhne

Zahraničí
14. 6. 2013 15:50
Hlas může odevzdat přes 50 milionů Íránců ve více než 60 tisíc volebních místnostech.
Hlas může odevzdat přes 50 milionů Íránců ve více než 60 tisíc volebních místnostech.

Íránské ministerstvo vnitra počítá kvůli velkému zájmu voličů s prodloužením doby hlasování v prezidentských volbách o několik hodin. Původně se mělo hlasovat do 15.30 SELČ. Íránci rozhodují mezi šesti kandidáty o nástupci Mahmúda Ahmadínežáda, který zemi vedl osm let.

Hlas může odevzdat přes 50 milionů Íránců ve více než 60 tisíc volebních místnostech. Před některými z nich se ráno tvořily fronty.

V teheránské mešitě volil brzo ráno duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí. Vyzval Íránce, aby přišli k urnám, zamítl kritiku, podle níž je o prezidentovi rozhodnuto předem a odmítl také výhrady USA.

Ajatolláh Alí Chameneí mohl volby ovlivnit výběrem kandidátů."Slyšel jsem, že někdo v americké národní bezpečnostní radě tvrdil, že USA íránské volby neuznávají. To je nám naprosto jedno," prohlásil.

Podle ústavy je to právě duchovní vůdce, kdo rozhoduje o zásadních otázkách íránské politiky a může volby ovlivnit výběrem kandidátů, který dělá sbor právních znalců, z nichž mnohé sám jmenuje.

Mezi kandidáty je pět konzervativců a umírněný politik Hasan Rúhání, který v minulosti vyjednával se Západem o jaderném programu.

"Přišel jsem skoncovat s extremismem a když vidím, že ze mne a mého hlasu tito extremisté mají strach, jsem tomu rád. Znamená to, že s pomocí národa můžeme v Íránu prosadit náležité islámské chování," řekl Rúhání, když odevzdal hlas.

Dlouho se čekalo, kterého s konzervativních kandidátů podpoří Chameneí, ale ten trval na tom, že nestojí za nikým konkrétně. "Samozřejmě dávám někomu přednost, ale nikomu jsem jeho jméno neřekl. To, koho volím, neví nikdo z mé rodiny ani mé děti," tvrdil Chameneí.

Hlavními konzervativními kandidáty jsou teheránský starosta Mohammad Báker Kálíbáf a nynější vyjednávač v jaderných otázkách Saíd Džalílí.

Mezi kandidáty je pět konzervativců a umírněný politik Hasan Rúhání, který v minulosti vyjednával se Západem o jaderném programu.Na volby nedohlíží zahraniční pozorovatelé a ochránci lidských práv považují systém za málo spravedlivý. Dle stanice BBC úřady předem uzavřely redakce reformních novin a omezily přístup k internetu. BBC tvrdí, že Íránské úřady vytvářely před volbami mimořádný tlak na rodiny zaměstnanců této stanice.

První předběžné výsledky by mohly být známy v sobotu. Pokud nikdo nezíská nadpoloviční počet hlasů, utkají se dva z nejúspěšnějších 21. června ve druhém kole.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ