<span>Íránská armáda</span> zkouší rakety krátkého doletu

Zahraničí
27. 9. 2009 10:30
Íránský režim průběžné zkouší rakety krátkého, středního i dlouhého
Íránský režim průběžné zkouší rakety krátkého, středního i dlouhého

Íránský režim průběžné zkouší rakety krátkého, středního i dlouhéhoÍrán dnes zahájil nové testy svých raket krátkého doletu v rámci vojenského cvičení elitních íránských revolučních gard. Íránská televize uvedla, že jde o zkoušky raket krátkého doletu. Írán uvedl v sobotu, že zkoušky uskuteční.

Íránská televize Press TV oznámila, že testy také zahrnují odpalovací zařízení řízených střel. Podle státní televize testoval Írán rakety Fatíh 110 a Tundar. Teherán v pátek oznámil, že buduje nové zařízení na obohacování uranu. Jeho cvičení, na němž jinak není nic výjimečného, však začíná v atmosféře mezinárodního znepokojení z vývoje jeho kontroverzního jaderného programu.

Podle Press-TV odpálil Írán na začátku cvičení nazvaného Velký prorok 4 tři typy raket krátkého doletu. Jde o rakety Tundar, Fatíh a Zalzal. Tundar má dosah 150 kilometrů, Fatíh zhruba 200 kilometrů a Zalzal mezi 100 až 400 kilometrů. Televize přinesla záběry, na nichž je vidět testy v prováděné v polopouštní krajině.

"Zlepšili jsme přesnost našich raket. Tato cvičení ukazují naši vůli hájit naše hodnoty a zájmy a přispějí k posílení našich obranných kapacit," prohlásil velitel letectva islámských
revolučních gard Hosejn Salámí.

Testy uskutečnily právě íránské revoluční gardy, tedy elitní ozbrojené složky působící souběžně s armádou, ale označované za bezvýhradně věrné režimu a také lépe vyzbrojené.

List Jerusalem Post citoval o víkendfu jednoho vysoce postaveného vlýdního úředníka: "Věříme, že západní země nyní vidí, jak Íránu padá jeho maska." Svět má podle něj poslední šanci zasáhnout.  

Test rakety krátkého doletu (zdroj: íránská televize).

Velitel letectva revolučních gard Hosejn Salámí v sobotu na internetových stránkách revolučních gard prohlásil, že hlavním cílem cvičení je zhodnotit nedávno dosažený technický pokrok v oblasti raket země-země.  

ČTĚTE TAKÉ: Írán vystrašil Západ dalším jaderným zařízením  
                        Ahmadínežád brojil v OSN proti Izraeli

Revoluční gardy cvičí u Perského zílivu.Armáda podle něho odpálí zároveň i následně po sobě rakety při manévrech nazvaných Velký prorok 4, které potrvají několik dní. Írán pravidelně uskutečňuje manévry ve strategických vodách Perského zálivu a testuje rakety dlouhého a středního doletu.

Pravidelně také informuje o pokroku ve sféře obrany a v programu vývoje balistických raket.

V květnu Írán prohlásil, že testoval řízenou střelu, o níž analytici soudí, že by mohla zasáhnout Izrael a americké základny v Perském zálivu.

Spojené státy, které podezřívají Írán, že chce vyrobit jaderné bomby, již dříve vyjádřily znepokojení ohledně raketového programu Teheránu.  Včera ameriocký prezident ve svém pravidelném poselství v rozhlase a na internetu varoval Írán před dalšími závažnými důsledky, pokud nezmění svůj jaderný program. Současně ale Teheránu opět nabídl dialog. 

Írán tvrdí, že se jeho jaderné ambice týkají výhradně civilního programu.

 Kdo je kdo ve zbrani v Íránu

Íránská ústava počítá při ochraně islámské revoluce proti vnitřním a vnějším nepřátelům s údernými polovojenskými jednotkami.  Revoluční gardy (pásdarán) tvoří vedle pravidelné armády (arteš) druhý sloup íránských ozbrojených sil.

     Společný generální štáb koordinuje nasazení více než 125 tisíc revolučních gardistů a odhadem 520 tisíc příslušníků regulérní armády. Na velení armády jinak nezávislé revoluční gardy mají vlastní pozemní a námořní jednotky, disponují moderními zbraňovými systémy a jsou mimo jiné odpovědné za celý íránský raketový arsenál.

      Revoluční gardy byl založeny během islámské revoluce roku 1979, když se jednotlivé bojové svazy zformovaly v nezávislou bojovou sílu pro Chomejního režim.

      V 80. letech bojovali „strážci revoluce" také ve válce s Irákem a v Libanonu. V uplynulých letech byli nasazovány především v boji proti vnitřnímu nepříteli. Jako spolehliví obhájci režimu mulláhů získávali stále větší politický vliv.

      Vláda v Teheránu je s to shromáždit pod praporem pásdaránu až jeden milion dobrovolníků z lidových milic. Basídží (dobrovolníci) jsou připraveni k nasazení nejen v čase války, ale i tehdy, když je režim ohrožen zevnitř.

      V podnicích, ve školách či na ulici kontrolují, zda jsou dodržována přísná pravidla islámské republiky. Úderné oddíly Basídží vyzbrojené obušky, tyčemi a noži opakovaně zasahují proti opozičním studentům.

      Během tzv. sporu o (dánské) karikatury,  napadali Basídží západní velvyslanectví kameny a zápalnými lahvemi.  

 
 

Revoluční gardy mají k dispozici i letectvo. 

Foto: FARS, IRNA a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ