Neúspěšný kandidát na úřad íránského prezidenta Mír Hosejn Músáví oznámil na dnešek vystoupení na ústředním náměstí v Teheránu a současně vyzval své stoupence k hvězdicovému pochodu. Ministerstvo vnitra však označilo plánované protesty za ilegální. Situace v Íránu zůstává napjatá.
O zákazu shromáždění ministerstvem vnitra informoval íránský státní rozhlas.
V Teheránu se o víkendu konaly bouřlivé protesty proti výsledkům pátečních voleb, v nichž obhájil svůj mandát dosavadní konzervativní prezident Mahmúd Ahmadínežád. Pořádkové síly zasahovaly proti nespokojencům obušky, slzným plynem či střelbou do vzduchu. Při demonstracích bylo zatčeno na 170 lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Músáví se odvolal proti výsledkům voleb v Íránu
V Íránu vyhrál Ahmadínežád, liberálové vyšli do ulic
Músáví svolal na dnešní odpoledne další manifestaci. "Ministerstvo vnitra vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že pro toto shromáždění nebylo vydáno povolení. Akci plánují protistátní živly a nepravdivě tvrdí, že k manifestaci mají povolení ministerstva vnitra. Na jakýkoli pokus narušit veřejný pořádek zareagujeme podle zákona," citoval z ministerského prohlášení rozhlas.
Podle výsledků získal Músáví 34 procent hlasů, zatímco Ahmadínežáda volilo 63 procent lidí. Músáví výsledek napadl jako zfalšovaný a obrátil se na radu dohlížitelů se žádostí o anulaci hlasování.
Jeho stoupenci v neděli v Teheránu rozdávali letáky s pozvánkou na dnešní odpolední manifestaci. Měl to být poklidný pochod v centru města na náměstí Azadív centru města.
V neděli večer sáhla opozice k vysoce symbolickému prostředku protestu. Tisíce příznivců Músávího volaly po západu slunce z teheránských balkonů a střech Smrt diktátorovi! Připomněli tím dobu před íránskou revolucí roku 1979, když lidí na pokyn ajatolláha Chomejního volali ze střech Alláhu akbar! - Alláh je veliký.
Tento protest pomohl sjednotit lidi proti monarchii šáha, který nedlouho poté uprchl do exilu.
Íránští kritici režimu poukazují na to, že ani v Íránu nejsou k dispozici detailní údaje o výsledcích v jednotlivých okrscích, což podporuje podezření z volebních podvodů.
Ahmadínežád v neděli hovořil v Teheránu ke svým stoupencům a nepokoje, při nichž proti Músávího příznivcům policie postupovala se vší brutalitou, přirovnal k nespojenosti fanoušků po fotbalovém zápase.
Podle nepotvrzených zpráv chtěli anulování výsledků požadovat vedle Músávího i další dva neúspěšní kandidáti na úřad prezidenta - Mahdí Karrúbí a Mohsen Rezáí.
Foto: ČTK/AP a Reuters