Radikálové Islámského státu (IS) v Sýrii znovu ničí historickou Palmýru. Podle syrské agentury SANA poničili amfiteátr z 2. století a skupinu sloupů před ním. IS měl Palmýru v rukou i v roce 2015 a začátkem loňského roku a také tehdy ničil památky, z nichž mnohé jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ředitelka této organizace Irina Bokovová řekla, že poničení sloupů i divadla je "nový válečný zločin". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to označil za barbarství.
SANA oznámila, že radikálové poničili "fasádu" amfiteátru, který v minulosti používali k vraždění svých odpůrců. Poničen je i tetrapylon - sloupoví, které stojí před divadlem.
SANA neuvedla podrobnosti o míře ani době ničení, ale její zprávu potvrdila i exilová opozice a šéf oddělení pro historické památky Maamún Abdalkarím.
"Je to nová rána kulturnímu dědictví. Toto ničení je nový válečný zločin a nesmírná ztráta pro Syřany a lidstvo," sdělila Bokovová. Zpráva o Palmýře podle ní svědčí o tom, že extremisté chtějí ničit nejenom lidské životy, ale také historické památky, aby "syrský národ připravili o jeho minulost i budoucnost".
"Nu, co říci. Barbaři jsou barbaři," prohlásil šéf ruské diplomacie Lavrov v reakci na zprávy o dalším ničení, jehož se v Palmýře dopouštějí bojovníci IS. "Tato ideologie a praktiky jsou pro moderní civilizaci naprosto nepřijatelné," dodal podle agentury TASS.
IS dobyl v poušti ležící Palmýru v květnu 2015. Poničil v ní vzácné památky, včetně Belova chrámu. Loni v březnu se vládním jednotkám s pomocí ruské armády podařilo město dobýt zpět, ale v prosinci, kdy vrcholily boje o severosyrské město Aleppo, se tam radikálové vrátili.
Pouštní město Palmýra leží v provincii Homs asi 210 kilometrů severovýchodně od Damašku. K jejím nejznámějším památkám patří kolonáda, divadlo, vítězný oblouk, mnoho kostelů, chrámů či pohřebišť. Od roku 1980 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Před zahájením syrské války v roce 2011 místo navštěvovalo na 150 tisíc turistů ročně.