Izraelská armáda omezí námořní pásmo pro rybáře z Pásma Gazy. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že z Gazy v pondělí teroristická skupina Islámský džihád odpálila na Izrael raketu. Informovala o tom agentura AP. Nově budou mít Palestinci z Pásma Gazy povoleno rybařit pouze šest námořních mil (asi 11 kilometrů) od pobřeží. Rozhodnutí platí do odvolání.
Izrael v březnu rozšířil námořní pásmo pro rybáře na 15 námořních mil (asi 28 kilometrů), z původních devíti námořních mil. Krok byl součástí snahy uvolnit napětí, zatímco se Egypt snažil dojednat v Gaze dlouhodobé příměří mezi Hamásem, který v této palestinské enklávě vládne, a Izraelem. Nevládní organizace už tehdy upozornily, že ani 15 námořních mil ještě nesplňuje podmínky stanovené dohodami z Osla vyjednanými v 90. letech. V nich se počítá s dvacetimílovým pásmem kolem Pásma Gazy.
Izrael často v reakci na útoky ozbrojenců z Gazy omezuje námořní pásma pro rybáře. V pondělí u pobřeží v jižním Izraeli dopadla raketa z Gazy, kterou podle izraelské armády odpálili příslušníci teroristické skupiny Islámský džihád. Nikdo nebyl zraněn.
Hnutí Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007 a od té doby vedlo s Izraelem už tři války. Na hranicích s Gazou od posledního ozbrojeného konfliktu v roce 2014 přetrvával relativní klid, násilí znovu propuklo až v prosinci 2017, když americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil, že tam bude přesunuta americká ambasáda. Hamás tehdy vyhlásil další intifádu, tedy povstání proti Izraeli. Nakonec se americké zastupitelství přesunulo do Jeruzaléma z Tel Avivu loni v květnu.
Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu a v důsledku izraelské a egyptské blokády jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně.