Izrael pustil na svobodu 255 Palestinců
20.07.2007 13:54
Izrael propustil v pátek 255 vězněných Palestinců. Jde o vstřícné gesto, které má pomoci předsedovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi a nové vládě upevnit pozici mezi Palestinci.
Abbás propuštěné přijal v Rámalle, kde na většinu z nich čekaly netrpělivé rodiny.
Původně se na svobodu mělo dostat 256 lidí, ale propuštění jednoho z nich se z bezpečnostních důvodů oddálilo. Ve skupině bylo šest žen, jedenáct nezletilých osob a dva starší odsouzení, kteří strávili za mřížemi více než patnáct let.
Přes sto Palestinců ze seznamu propuštěných si odpykalo méně než polovinu svých trestů, 61 si naopak odsedělo přes dvě třetiny. Podle vězeňských údajů všem chyběl nejméně rok do odpykání trestu.
Podle izraelského rozhlasu byla skupina propuštěných vyvedena z věznice Keciot v Negevské poušti do osmi hodin místního času. Vězni s pouty na rukou nastoupili do autobusů, které je odvezly ke kontrolnímu stanovišti Bajtúníja.
Tam přesedli do palestinských autobusů, kterými odjeli do Ramalláhu. Mnozí z nich padali na kolena a líbali zem Předjordání (= Západního břehu Jordánu).
Naprostá většina ze skupiny patří k Abbásovu Fatahu, nejprominentnější z nich je muž číslo dvě v Lidové frontě pro osvobození Palestiny Abdar Rahím Mallúh. Jeho skupina se v roce 2001 přihlásila k vraždě bývalého izraelského ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho.
Jednašedesátiletý Mallúh, jemuž Abbás potřásl rukou jako prvnímu, prohlásil, že chce říci "jenom tři slova, a to svoboda, svoboda, svoboda".
Pro většinu Palestinců jsou vracející se vězni hrdinové. Ještě z autobusů mávali přijíždějící palestinskými vlajkami a prapory strany Fatah i její ozbrojené skupiny. Na Mallúha čekala manželka, dcera i osmasedmdesátiletý tchán.
Byla tam i šedesátiletá Chalíma Džumhúrová. Vyhlížela syna Imáda, který si odpykal čtyři roky z šestiletého trestu. "Zatkli ho deset dní před svatbou, jeho snoubenka na něj pořád čeká. První věc, kterou uděláme, bude svatba," těšila se matka.
Jednasemdesátiletý Ádil Balavní do Rámally přišel jednak jako vůdce nábuluského kmene Balavníů, ale také jako otec Ádila, který si odpykal půlku z třicetiletého trestu. "Je to svátek a děkujeme prezidentovi Abú Mázinovi (bojové jméno Abbásovo). Má veškerou naši podporu," řekl stařík opírající se o hůl.
Palestinské vedení gesto Izraele ocenilo, ale přálo by si, aby se na svobodu dostalo mnohem více z několika tisíc spoluobčanů vězněných v Izraeli. "Musíme pokračovat a usilovat o návrat dalších vězňů. Děkuji bohu, že nás poctil návratem hrdinů svobody. Je to pro nás den radosti, která nebude úplná, dokud nebudou na svobodě i ostatní," řekl Abbás při vítání skupiny. Stejně jako lidé kolem něj měl na sobě bíločernou kšiltovou čepičku a kostkovanou šálu.
Náměstek palestinského ministra pro záležitosti vězňů Ziád Abú Ajn propuštění skupiny označil za "prolomení ledů mezi námi a Izraelem v otázce vězňů".
Izraelský premiér Ehud Olmert své ministry ujistil, že propuštění konzultoval s bezpečnostními představiteli. "Je to náležité gesto, měníme tím realitu Blízkého východu. V otázce uspořádání vztahů s Palestinci chceme využít všechny prostředky k povzbuzení a dospět ke skutečnému dialogu," citoval Olmerta izraelský rozhlas. Mezi propuštěnými údajně nebyl žádný účastník atentátu, při němž zemřeli nebo byli zraněni Izraelci.
Osvobození Palestinců se do poslední chvíle snažily zabránit izraelské organizace sdružující příbuzné obětí protiizraelských atentátů. Brány věznice Keciot se otevřely, až když Nejvyšší soud zamítl žádost jedné z těchto skupin Almagor. "Propuštění těchto lidí je riskantní krok, který si zahrává se životy izraelských občanů," uvedl Almagor v prohlášení.
Na fotografii: Rozjásaní palestinci jedou na svobodu, 20. červenec 2007
FOTO: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.