Izraelský nejvyšší soud odložil plánovanou demolici beduínské vesnice na okupovaném Západním břehu Jordánu, proti které se postavili Palestinci a která vyvolala pozornost i v zahraničí. V chatrných domcích Chán al-Achmaru žije asi 180 lidí, kteří se živí chovem ovcí a koz. Obyvatelé tvrdí, že izraelské úřady se nezabývaly jejich žádostí získat povolení k výstavbě. Vesnice leží v těsné blízkosti Jeruzaléma, mezi dvěma židovskými osadami.
Nejvyšší soud rozhodl, že obě strany vyslechne nejpozději do poloviny srpna. Do té doby je demoliční rozhodnutí pozastaveno.
Izrael chce vesničany přestěhovat do jiné lokality vzdálené 12 kilometrů. Ta je poblíž palestinské vesnice Abú Dís a rovněž přiléhá k Jeruzalému. Jenomže v blízkosti je také skládka.
Podle ochránců lidských práv je násilné stěhování obyvatel na okupovaném území porušením mezinárodního práva.
Většina světa osady, jež Izrael buduje na Západním břehu Jordánu a v nichž žije na 400 tisíc lidí, považuje za nelegální a za překážku uzavření mírové dohody s Palestinci. Osady územně tříští západní břeh, kde chtějí mít Palestinci budoucí stát. Izrael argumentuje tím, že osidluje území, k němuž jeho národ vážou biblické, historické a politické vazby.