Izraelský špion Vanunu byl obviněn. Neohlásil změnu bydliště

Zahraničí
9. 5. 2016 10:22
Obžalovaný Mordechaj Vanunu (uprostřed).
Obžalovaný Mordechaj Vanunu (uprostřed).

Izraelský soud obvinil někdejšího zaměstnance jaderného střediska Dimona Mordechaje Vanunua z porušení podmínek pobytu na svobodě. Vanunu si odpykal osmnáctiletý trest za vyzrazení tajných informací, i po propuštění ale musí dodržovat přísná nařízení týkající se hlavně svého místa pobytu a lidí, s nimiž se stýká.

Obviněn byl z toho, že neinformoval policii o změně bydliště, že se sešel s cizinci a že poskytl rozhovor izraelské televizi. Jeho právník obvinění považuje za důkaz pronásledování.

Vanunu je na svobodě od roku 2004. V roce 1986 vyzradil britskému tisku podrobnosti o utajovaném izraelském jaderném programu, za což dostal trest 18 let vězení. Ani po jeho odpykání ale nesmí odjet z Izraele a nemá se stýkat s cizinci.

Soud, který jeho případ projednával v neděli, ho obvinil, že se bez vědomí úřadů přestěhoval do jiného bytu, i když zůstal na stejné adrese.

Obvinění podle listu Haarec dokazuje, nakolik je bývalý technik z Dimony stále pod přísným dohledem. V novém obvinění také stojí, že se v dubnu 2013 sešel v jeruzalémském hotelu se dvěma Američany. Schůzku si dohodl předem, aniž si pro ni vyžádal povolení. Jeden bod obvinění se týká rozhovoru, který Vanunu poskytl televizi Channel 2.

Vanunu v něm mluvil o informacích, které se dostaly do sdělovacích prostředků už v minulosti. Haarec také upozornil, že rozhovor, vysílaný loni v září, prošel schválením cenzora. Obvinění je ale postaveno na tom, že má Vanunu zakázáno předávat tajné informace, byť už byly zveřejněny v minulosti.

Vanunuův právník Avigdor Feldman řekl, že současné obvinění chce zřejmě soud použít ve slyšení, v němž se má jednat o zákazu vycestovat z Izraele. Tato podmínka Vanunuova propuštění už vypršela, je ale soudně dočasně prodloužena. "Je to důkaz o pronásledování a zneužívání Mordechaje Vanunua. Stydím se a stydět by se měl i ten, kdo podal toto obvinění," řekl Feldman.

Vanunu pochází z rodiny marockých židů. Konvertoval ke křesťanství a v Dimoně pracoval jako technik. Před propuštěním z vězení v roce 2004 řekl, že by chtěl žít mimo Izrael. Informace o provozu jaderného reaktoru vyzradil v roce 1986 Peteru Hounamovi z londýnského listu The Sunday Times. Podařilo se mu sice tehdy vyjet z Izraele, agentka izraelské tajné služby Mossad ho ale vylákala do Říma a odtud byl omámený převezen zpět do Izraele. Odsouzen byl roku 1988. Podle jeho svědectví a fotografií mohli zahraniční odborníci poprvé odhadnout jadernou sílu Izraele na 100 až 200 hlavic.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , DAN BALILTY

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ