Devatenáctiletá Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu (IS). Nyní je v devátém měsíci těhotenství a chce se vrátit do Británie. Řekla to v rozhovoru s listem The Times. Begumová žila v Sýrii s bojovníkem IS, měla už dvě děti a obě zemřely.
Londýňanky Begumová, Amira Abaseová a Kadiza Sultanaová utekly z domova ve věku 15, respektive 16 let. Sultanaová zemřela při náletu v roce 2016.
Dívky odletěly do Turecka a odtud se dostaly do Sýrie. Begumová dorazila do Rakky, což bylo syrské sídlo IS, a byla umístěna mezi ostatní mladé ženy určené stát se nevěstami bojovníků. "Požádala jsem o to, abych byla provdána za anglicky mluvícího bojovníka ve věku 20 až 25 let," sdělila listu. O deset dní později ji dali sedmadvacetiletému Nizozemci, který přestoupil na islám. Od té doby žili spolu a před čtrnácti dny uprchli z Baghúzu na irácké hranici, kde nyní bojují poslední členové IS. Její muž se vzdal koalici, která bojuje proti IS, Begumová je v uprchlickém táboře na severu Sýrie spolu s dalšími 39 tisíci lidmi.
Ačkoli viděla, jak v Rakce házejí do popelnic useknuté hlavy protivníků, nijak ji to nešokovalo. Svůj život mezi teroristy popsala jako "normální". "Byl to takový život, jaký ukazují na svých propagandistických videích, normální. Občas se bombarduje, ale jsou i jiné věci," řekla. K uťatým hlavám prohlásila, že patřily lidem "zajatým na bojišti, nepřátelům islámu". "Myslela jsem jenom na to, co by on (zajatec) udělal muslimské ženě, kdyby měl příležitost," prohlásila.
K osudu Sultanaové řekla, že zemřela při náletu na dům, v jehož podzemí "bylo něco tajného".
Její první dítě byla holčička, která zemřela ve věku jednoho roku a devíti měsíců. Pohřbená je v Baghúzu. Druhé dítě zemřelo před třemi měsíci jako osmiměsíční údajně na nemoc způsobenou podvýživou.
Begumová souhlasila s odchodem z Baghúzu kvůli nenarozenému dítěti a teď se bojí, že v uprchlickém táboře onemocní. "To je důvod, proč se chci vrátit do Británie. Vím, že tam bude náležitá zdravotní péče. Udělám cokoli, co bude požadováno, abych se vrátila a žila v klidu se svým dítětem," sdělila.
Případ tří mladých Britek vyvolal v Británii značnou pozornost a také napětí ve vztazích mezi Británií a Tureckem, které Britkám umožnilo odejít do Sýrie.