Japonská vláda oznámila záměr ukončit do roku 2040 provoz všech jaderných elektráren v zemi. Rozhodnutí o postupném zastavení výroby atomové energie je reakcí na loňské neštěstí v nukleární elektrárně Fukušima, kterou poničila vlna tsunami.
Japonsko se tímto krokem připojuje k Německu, Švýcarsku a dalším zemím, které se po fukušimské katastrofě z 11. března 2011 odklánějí od jaderné energetiky.
Premiér Jošihiko Noda nicméně uvedl, že před vypršením zmíněné lhůty budou moci být restartovány reaktory, které budou při nynějších prověrkách shledány bezpečnými.
Zemětřesení následované tsunami způsobilo ve Fukušimě největší nukleární katastrofu od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986.
Po neštěstí, které bylo provázeno rozsáhlým únikem radiace, byl postupně zastavován provoz všech 50 japonských jaderných elektráren kvůli bezpečnostním prověrkám. Přestože byla řada elektráren shledána bezpečnými, do provozu byly znovu uvedeny pouze dva reaktory v Ohi v západním Japonsku.
Nukleární krize přiměla japonskou vládu vzdát se plánu z roku 2010, který počítal s tím, že do roku 2030 budou atomové elektrárny v Japonsku zajišťovat více než 50 procent produkce energie. Tokio chce místo toho nyní zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na 30 procent, většina dodávek bude ale pocházet z tepelných elektráren.