Japonsko si zachová jadernou energetiku

Zahraničí
8. 5. 2011 11:59
Nehledě na havárii jaderné elektrárny Fukušima se Japonci jaderné energie nevzdají.
Nehledě na havárii jaderné elektrárny Fukušima se Japonci jaderné energie nevzdají.

Japonsko se nevzdá jaderných elektráren jako součásti své energetické politiky. Nic na tom nemění potíže, s nimiž se potýká v jaderné elektrárně Fukušima poškozené březnovým zemětřesením a přívalovou vlnou tsunami. Podle agentury AP s tímto ujištěním přišel tajemník japonské vlády Jošito Sengoku.

Vláda nemá v úmyslu zastavit provoz jaderných reaktorů s výjimkou trojice reaktorů v elektrárně v Hamaoce v centrální části souostroví, k jejichž odstavení vyzval v pátek premiér Naoto Kan. Elektrárna leží jen 200 kilometrů západně od hlavního města Tokia a odborníci v oblasti v nejbližších desetiletích očekávají až osmistupňové zemětřesení.

Sengoku zdůraznil, že není nutné se obávat ostatních jaderných elektráren v zemi.
"Naše energetická politika se drží jaderné energie," prohlásil Sengoku v rozhovoru pro televizní stanici NHK. Zdůraznil, že Hamaoka je výjimkou a páteční požadavek na její uzavření rozhodně neznamená odklon od japonské jaderné energetiky.

Společnost Čubu, která hamaockou elektrárnu provozuje, však zatím k rozhodnutí nedospěla, jelikož odstavení tří reaktorů by mohlo zhoršit dodávky elektřiny především v létě. Další jednání chystá na příští týden.

Hamaocká elektrárna je klíčová pro dodávky energie v centrálním Japonsku, mimo jiné i provozy společnosti Toyota Motor v blízkém Aiči.

Japonská vláda nařídila důkladné inspekce všech 54 jaderných reaktorů v zemi po zemětřesení a hlavně tsunami, které zdevastovalo především severovýchodní pobřeží Japonska a vyžádalo si přes 25 tisíc mrtvých a pohřešovaných. Zároveň ale značně poškodilo i jadernou elektrárnu ve Fukušimě.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ