Syrský viceprezident Farúk Šará se vyslovil pro vytvoření vlády národní jednoty. Válku v Sýrii totiž podle něj nejsou schopni vyhrát ani síly režimu prezidenta Bašára Asada, ani povstalci. Viceprezident to podle televize Al-Džazíra řekl pro dnešní vydání libanonského listu Al-Achbár.
Situace v zemi je stále horší, domnívá se Šará. Konflikt může podle něj urovnat pouze "historické smíření". Do jednání by se podle něj měla zapojit Rada bezpečnosti OSN a vlády vlivných zemí z oblasti. Šará je pro ustavení vlády národní jednoty se širokými pravomocemi.
"S každým dnem se politické a vojenské řešení od sebe vzdalují. Měli bychom bránit existenci Sýrie, nebojujeme za jednotlivce ani režim," řekl Šará listu, který tradičně zastává prosyrské postoje. Viceprezident také prohlásil, že boj povstalců povede k anarchii a nekonečné spirále násilí.
Dle syrských vládních zdrojů Šará trvale prosazuje ve vládě dialog s opozicí a byl proti tomu, aby vláda na původně poklidné demonstrace reagovala vojensky. Ani prezident Bašár Asad si podle Šará není jist tím, jak se budou události vyvíjet. Prezident prý ale hovoří o "dlouhém boji a nezastírá, že chce věci řešit vojensky a dobrat se konečného řešení".
Nejdůležitější spojenec Sýrie Írán se v neděli vyslovil pro ústavní reformu a parlamentní a prezidentské volby, k nimž by Sýrii dovedla přechodná vláda. Teherán vyzval všechny povstalecké skupiny a vládu v Damašku k vytvoření "národního usmiřovacího výboru", jenž by vytvoření přechodné vlády připravil.
Írán kromě toho vyzývá k zastavení bojů v obydlených oblastech, k propuštění politických vězňů v Sýrii a k obnově oblastí zničených boji.
Ozbrojený konflikt mezi Asadovým autoritářským režimem a opozicí si za 20 měsíců vyžádal přes 40 tiísc lidských životů.
Mezi ozbrojenci bojujícími proti režimu Asada získávají stále větší vliv radikální islamisté, kteří nijak nezastírají, že by chtěli Sžrii změnit na sunnitský emirát.
U Damašku byl dnes ráno evakuován tábor pro palestinské uprchlíky Jarmúk. Armáda chystá údajně rozhodující ofenzivu proti této oblasti ležící jižně od metropole. Tábor je pro 150 tisíc lidí a ráno mezi nimi vypukla panika, protože na evakuaci prý dostali pouze dvě hodiny.
Vláda tvrdí, že v neděli v táboře vypukly boje mezi odpůrci a stoupenci syrské vlády. Armáda proto povolala letectvo, při jehož útoku zahynulo nejméně osm civilistů.
V centru Damašku, který byl prozatím bojů ušetřen, je nyní vidět mnoho vojáků, ozývají se vzdálené detonace a v ulicích jsou kontrolní stanoviště. Od časného rána se tvoří fronty lidí, kteří si potřebují nakoupit chléb. Dnes se bojuje také v Zamalce východně od Damašku, u Homsu a stále v seveorsyrském Halabu.