Vratký trůn
Jordánský král nemá na uplácení lidu jako emírové v Zálivu
25.01.2013 10:10
Arabské jaro straší panovníky. Králové v Maroku a v Jordánsku chtějí zbrzdit revoluční duch svých poddaných reformami. Zda se to podaří, je především v Jordánsku otevřené. Když virus arabského jara zasáhl počátkem roku 2011 jejich region, otevřeli monarchové u Perského zálivu měšec s penězi. Jiní, jako jordánský král Abdalláh II., ale ropné miliardy nemají.
Jordánský panovník si nemůže dovolit rozdělovat poddaným peněžní dárky. Pokouší se tedy tlumit nespokojenost, která se probouzí v jeho hášimovském království, omezenými reformami.
Jestli mu ale tato kalkulace vyjde, je i dva roky po prvních velkých protestních demonstracích v Ammánu stále ještě nejasné.
Středeční parlamentní volby poskytly z pohledu nezávislých pozorovatelů jen málo důvodů k optimismu.
Po zveřejnění prvních předběžných výsledků vypukly v řadě měst protesty. V Maanu vzplála škola, která posloužila jako volební místnost. Úspěšná kandidátka Rula Hurubová ze strany Jordánsko je silnější oznámila ještě před prvním zasedáním nového parlamentu, že se vzdává mandátu.
Tvrdí, že sčítání hlasů pro stranické kandidáty poznamenaly podvody. Mnozí Jordánci komentovali složení nového parlamentu slovy: "Zase ty staré známé zkorumpované tváře."
Islamisté, kteří volby na protest proti podobě volebního zákona bojkotovali, se projevili jako špatní poražení.
Muslimské bratrstvo nejenže tvrdí, že výsledky hlasování byly zfalšované, nýbrž zpochybňuje i oficiálně udávanou volební účast kolem 56 procent.
Islamisté kritizují také rozdělení volebních okrsků a malý počet mandátů pro stranické kandidáty. Volební zákon je podle expertů speciálně formulován tak, aby omezil počet členů Muslimského bratrstva a kandidátů s palestinskými kořeny v novém parlamentu.
Zvýhodněni jsou naopak kandidáti, kteří patří k menšině dávno usazených Jordánců a především na venkově se opírají o podporu příslušníků svého kmene. Proto je jen logické, že nejnižší byl počet voličů v hlavním městě Ammánu.
Nováčci v parlamentu se v předvolebním boji soustředili především na dvě témata: boj proti korupci a zvyšování cen. Zejména rušení dotací je v Jordánsku choulostivým tématem. Když loni v listopadu vzrostly ceny benzínu, následovaly násilné střety mezi demonstranty a policií.
Jestli král Abdalláh, který platí za spolehlivého partnera USA v regionu, své reformní sliby také splní, se ukáže už brzy po prvním zasedání parlamentu. Pak se uvidí, jestli nového předsedu vlády a jeho ministry budou skutečně vybírat zvolení poslanci, nebo zda nakonec přece jen bude mít poslední slovo panovník.
Úřadující premiér Abdalláh Ansúr každopádně v den voleb oznámil, že zatím nehodlá odstoupit. "Otázku demise vlády vložím po volbách do králových rukou, pánem rozhodnutí je Jeho Výsost."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.