První učebnice o polpotovské genocidě nazvaná Vražedná pole (Killing Fields) se objevila v těchto dnech v Kambodži. Jejím úkolem je především poskytnout informace generacím, které jsou příliš mladé, aby si pamatovaly období teroru Rudých Khmerů, během něhož v letech 1975-79 zahynulo nejméně 1,7 milionu lidí, podle některých pramenů až 3,5 milionu.
Třicet let po pádu Pol Potova ultramaoistického režimu toho mladí Kambodžané vědí jen velmi málo o jedné z nejtemnějších kapitol 20. století. "Když studentům řekneme o genocidě za vlády Rudých Khmerů, nevěří nám, nebo si myslí, že to je smyšlenka," upozornila náměstkyně ministra školství Ton Sa Im. "Avšak teď, když vidí, jak OSN pomáhá Kambodži dostat Rudé Khmery před soud, začínají věřit," poznamenala v narážce na první proces s vysokým představitelem Pol Potova režimu, který začíná příští týden.
V této zbídačené zemi jihovýchodní Asie bude distribuováno přes půl milionu výtisků této učebnice. Více než polovina ze 14 milionů obyvatel země se totiž narodila až po pádu Rudých Khmerů, o nějž se v roce 1979 zasloužila vietnamská invaze.
"Poprvé v dějinách Kambodži se bude o genocidě vyučovat na vysokých školách," připomněl Youk Chhang, ředitel Dokumentačního střediska pro Kambodžu (DC-Cam) financovaného USA, které dokumentuje zvěrstva spáchaná Rudými Khmery.
Toto středisko se významnou měrou podílelo na vzniku učebnice, která ale přináší informace také o jiných genocidách ve světě - například o vyvraždění zhruba milionu lidí ve Rwandě v roce 1994.
Seng Nary, 18letá studentka, slyšela o Rudých Khmerech pouze od svých rodičů. A přiznává, že o společném tribunálu Kambodži a OSN, jenž vznikl v roce 2006 k vyšetření a stíhání žijících Pol Potových nohsledů, toho ví pramálo. "Něco jsem o tribunálu viděla v televizi, ale to je všechno," řekla.
Nedávný průzkum Střediska pro lidská práva při Kalifornské univerzitě v Berkeley zjistil, že 85 procent dotazovaných o tribunálu "ví málo nebo vůbec nic".
"V předvečer prvního soudu by mělo mnohem více Kambodžanů být seznámeno s prací soudu, zejména vzhledem k tomu, jak velká touha po spravedlnosti tam panuje," zdůraznil ředitel výzkumu Phuong Pham ve zprávě nazvané "Tak nikdy nezapomeneme".
Dokument doporučuje, aby vzdělávací materiál kombinující historické texty a vizuální materiál z blížících se procesů vznikl pro základní a střední školy.
Šéf mučicího střediska S-21 z polpotovské diktatury Kang Kek Ieu příští týden v úterý stane před soudem, aby se zodpovídal ze své účasti na smrti kolem 16 tisíc lidí.
Na soudní proces čeká ještě čtveřice dalších prominentů z hrůzovlády Rudých Khmerů, kteří jsou obviněni ze zločinů proti lidskosti. Datum jejich procesů zatím nebylo stanoveno.
Foto: Reuters, archiv