Karzáí přezkoumá legalizaci <span>znásilňování manželek</span>

Zahraničí
4. 4. 2009 14:15
Většinou Západu už odepsaný prezident Karzáí.
Většinou Západu už odepsaný prezident Karzáí.

Afghánské ženy při oslavě Mezinárodního dne žen.Zpátky do středověku. Afghánský prezident Hamíd Karzáí dnes oznámil, že nechal přezkoumat kontroverzní zákon týkající se žen šíitské menšiny. Hájil také sám sebe proti kritikům, kteří nesouhlasí s tím, že už zákon podepsal. Zákon mimo jiné nařizuje ženám, že musí být svým manželům po vůli nejméně jednou za čtyři dny.

Norma zatím nebyla publikována v patřičném vládním dokumentu, takže ještě nevešla v platnost.

Nejspornější článek č. 132 nového zákona podle médií zněl: „Pokud muž není na cestách, má právo na sexuální styk se svou manželkou jednou za čtyři dny... Pokud není žena nemocná, je povinna odpovědět kladně."

Většinou Západu už odepsaný prezident Karzáí.Afghánistán je za zákon kritizován hlavně západními zeměmi, které tvrdí, že se povoluje omezování osobní svobody žen a jejich znásilňování manžely. Karzáí řekl, že jde o chybnou interpretaci, která je možná dílem špatného překladu.

Někteří z poslanců uvedli, že původní text byl přepracován a forma, kterou podepsal prezident, už neobsahuje kritizované pasáže, jež byly v návrhu. Ten zakazoval šíitkám až na zcela výjimečné případy odcházet z domovů bez manželova souhlasu a ukládal jim připravenost vyhovět manželovým sexuálním tužbám. "Nic podobného v tom zákonu není," řekl dnes prezident.

Přesto ale požádal ministra spravedlnosti, aby jednotlivé pasáže znovu do detailů prostudoval. Sporné body pak budou konzultovány se znalci islámu a text se pak vrátí do parlamentu.

Afghánistán za zákon kritizovaly zejména Francie, Kanada a Německo, ale také OSN a dnes rovněž Británie. Kábul se brání tím, že se kritika netýká konečné, nýbrž předběžné podoby zákona. Definitivní znění ale nebylo zveřejněno.

Oslavy perského Nového roku.Jeden ze šíitských poslanců dnes řekl, že poslední verze dává ženě právo odmítnout sexuální styk s manželem na základě právních i logických výhrad. Ve shodě se zvyklostmi má prý také právo odcházet z domu.

Náboženstvím Afghánistánu je islám - 80 procent obyvatel vyznává sunnitskou víru, přes 15 procent jsou šíité. Šíitský islám vyznává zejména menšina Hazárů, žijících ve středním Afghánistánu. Usilují o vlastní zákon o rodině, který zohlední jejich zvyklosti, jež jsou odlišné od zvyků většinových sunnitů.

Foto: ČTK/AP a Reuters

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ