Kasina v Macau drtí rekordy. Las Vegas je chudý příbuzný

Zahraničí
14. 1. 2014 08:15
Číňané roztáčejí stále vášnivěji kola štěstěny.
Číňané roztáčejí stále vášnivěji kola štěstěny.

Od roku 1999, kdy se Macao vrátilo pod čínskou správu, zažívá tato bývalá portugalská kolonie obrovské změny. Platí to také o hazardu, který se stal zdejším nejdůležitějším hospodářským odvětvím. A to se nadále rozvíjí. Loni vydělali majitelé kasin v Macau 45,2 miliard dolarů, což je zhruba sedmkrát více než v Las Vegas. A to má Macao ještě svá nejlepší hráčská léta před sebou, tvrdí mnohé prognózy.

«Let's go lucky»  - reklamní slogan City of Dreams (Město snů), jednoho z nových chrámů macaoského hazardu, zdobí hongkongský terminál pro trajekty, které směřují do Macaa. A reklama sedí, píše ve své reportáži list Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Macao - nový způsob čínského cestování.

Každý víkend odsud v prostorných rychlých lodích míří do hráčského ráje tisíce a tisíce lidí. Lodě odplouvají každých 15 minut - na cestu do Macaa potřebují zhruba hodinu. Na jejich palubách jsou muži, ženy i děti. Celé rodiny. Ti všchni sní o rychlém, pohádkovém zbohatnutí.

Pokud někdo myslí, že Macao žije stále hlavně z turistiky, zaspal dobu. Někdejší portugalskou kolonii živí především hazard. A míří do ní především hráči. Jestliže roku 1999 navštívilo Macao sedm milionů lidí, loni to bylo třikrát tolik. Drtivá většina z nich jsou pevninští Číňané.

Obří kasino Venetian. Jen ti gondoliéři jsou třeba z Filipín.

Oblast při ústí Perlové řeky do Jihočínského moře profituje z toho, že v Číně je hazard zakázán. Jediným místem, kde se smí oficiálně hrát, je Macao - Las Vegas Dálného východu.

Ale, kdeže Las Vegas. Toto přirovnání už nějaký čas pokulhává, protože v Macau se točí nepoměrně více "moeny, money" než v Nevadě. Objem peněz vydělaných v hazardu zde loni vzrostl o 19 procent na už citovaných 45,2 miliard dolarů. Zemička tak jen podtrhla fakt, že i pokud jde o hazard, je světovým šampionem Čína.

Asiatky se učí poker.

A to jsou teprve "skromné" začátky. Podle Karen Tangové, analytičky Deutsche Bank, na bývalém portugalském teritoriu se objem hazardního hraní zvýší letos o 20 procent. Aaron Fischer, analytik makléřské firmy CSLA, odhaduje, že zisky majitelů luxusních kasín a heren na Macau dosáhnou do tří let 77 miliard dolarů.

Že jde většinou o nejvyšší možný hráčský luxus ála Čína, dokládá třeba už před sedmi lety otevřený hotelový a kasínový chrám Venetian (konkurence Venetianu v Las Vegas) na ostrově Taipa. Venetian postavený na zelené louce ve stylu benátských paláců má dva tisíce pokojů.

City of Dreams.

V přízemmí jsou jen u 800 stolů tři tisíce hráčských mašinek. Ty jsou v provozu, jak jinak, 24 hodin denně. Venetian má monumetální zevnějšek a nádherný interiér. K hlavním rozdílům v porovnání s Las Vegas patří, že u čínské konkurence je výrazně méně prvotřídní zábavy a nejrůznějších show, poznamenává NZZ.

To má prostý důvod, asijská klientela chce hlavně hrát, hrát a zase hrát.

Provozovatelé čínských kasín nevidí ve svých zákaznících ani tak hosty, jako spíše konzumenty, kteří mají v daném komplexu utratit pokud možno co nejvíce peněz.

Asijští gondoliéři ve Venetianu v detailu.

Rozmach hazardu v Macau je součástí širšího boomu kasin v Asii - včetně Singapuru a Filipín. Stále více asijských zemí chce mít podíl na globálním tučném hráčském koláči.

Billy Ng, analytik Bank Of America Merril Lynch, odhaduje, že v příštích pěti letech vznikne v Asii dvacítka dalších nových kasín, čímž jejichž počet dosáhne kolem stovky. Lákat na své  služby budou kolem tří miliard lidí.

Z koloniálního Macaa se stává jen kulisa.

Číňané, a nejen oni, se už brzy budou do Macaa dopravovat ještě o něco rychleji než dosud. Umožní to most Hongkong-Ču-Chaj-Macao, který se staví od roku 2009. Systém přemostění, tunelu a umělých ostrovů v deltě Perlové řeky má být dokončen roku 2016.

S nájezdy a sjezdy bude tato spojnice se třemi jízdními pruhy v každém směru dlouhá 50 kilometrů. Cesta z Hongkongu do největšího hráčského "doupěte" na světě se zkrátí na plus mínus 40 minut. Náklady na stavbu mostu jsou plánovany na 10,7 miliard dolarů.

Peking v investicích do výstavby Macaa moc nešetří.

Macao na obraze německého malíře Eduarda Hildebrandta (1817-1868).

A je to vidět. Ve stále rozmáchlejším čínském světě se z portugalského dědictví stává pomalu spíše jen skromná kulisa.

Staré ruiny, kostely a další pamětihodnosti z koloniálních dob se sice spravují s velkou péčí, ale pro většinu obyvatel Macaa je to stále více jen a jen fasáda.

Autor: - pp -Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ