Katar a Saúdská Arábie v kontaktu, ale jenom na chvíli

Zahraničí
9. 9. 2017 14:02
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán (uprostřed).
Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán (uprostřed).

Katarský emír a saúdskoarabský korunní princ spolu v pátek telefonicky hovořili. Jde o první oficiální kontakt mezi těmito zeměmi na vysoké úrovni od začátku června, kdy Saúdská Arábie a několik dalších zemí regionu přerušilo s Katarem diplomatické styky. Nicméně krátce po telefonátu se Dauhá a Rijád opět dostaly do roztržky. Podle expertů citovaných serverem BBC zřejmě kvůli tomu, jak katarská tisková agentura o hovoru informovala.

Saúdské Arábii se nejspíš nelíbilo, že katarská agentura neuvedla, kdo hovor inicioval. Podle médií to byl katarský emír Tamim bin Sání, což agentura v první informaci neuvedla. Rijád posléze reagoval kritikou, že Katar opět překrucuje fakta, a že s ním proto dialog neobnoví.

Státní média obou zemí potvrdila, že katarský emír šajch Tamim bin Sání a saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán spolu hovořili. Saúdskoarabská státní tisková agentura SPA poté uvedla, že katarský emír "vyjádřil přání usednout k jednacímu stolu a diskutovat o požadavcích čtyř zemí", které s Katarem v červnu přerušily diplomatické styky.

Katarská agentura QNA informovala mimo jiné, že saúdskoarabský korunní princ navrhl ustanovení "dvou vyjednavačů pro vyřešení kontroverzních problémů způsobem, který nenaruší suverenitu žádné z obou zemí".

Zpráva o telefonátu přišla poté, co v pátek telefonicky hovořil s lídry zemí Perského zálivu americký prezident Donald Trump. Podle Bílého domu mluvil i s představiteli Kataru a Saúdské Arábie. Trump jim připomněl, že jednota zemí v Perském zálivu je klíčová pro stabilitu v regionu. Už ve čtvrtek se Trump setkal v Bílém domě s kuvajtským emírem. Kuvajt se v katarské krizi snaží o zprostředkování jednání.

Katarská krize vypukla začátkem června, kdy Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Egypt a několik dalších států s Katarem přerušily diplomatické styky a uvalily na něj dopravní a obchodní blokádu. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace, což Dauhá odmítlo. Zemím v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií se nelíbí také to, že Katar udržuje vztahy se šíitským Íránem. Podle některých expertů stojí za jednou z největších krizí v Perském zálivu v posledních letech obava Rijádu ze ztráty dominantního postavení v oblasti.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Pablo Martinez Monsivais

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ