Katar a Rusko podepsaly dohodu o vojenské spolupráci, uvedlo katarské ministerstvo obrany. Skupina arabských států kolem Saúdské Arábie s Katarem v červnu kvůli údajné podpoře terorismu přerušila diplomatické styky. Katar obvinění odmítá a snaží se posílit vztahy s dalšími zeměmi. Vojensky již delší dobu spolupracuje se Spojenými státy a Tureckem.
Dohodu uzavřel během středeční návštěvy v Dauhá ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který jednal se svým katarským protějškem Chálidem bin Muhammadem Attijou a emírem šajchem Tamimem bin Hamadem Sáním. Podle Moskvy šlo o první návštěvu, jakou kdy v Kataru vykonal ruský ministr obrany.
"Oba ministři podepsali dohodu o vojenské spolupráci," stojí v prohlášení katarského ministerstva, z něhož citovala agentura AFP. Podepsali i memorandum o spolupráci v protivzdušné obraně a v dodávkách zbraní, dodalo ministerstvo bez dalších podrobností.
Rusko a Katar hodlají také posílit ekonomické vztahy, řekl během návštěvy Dauhá z konce srpna ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko a Katar patří mezi hlavní světové producenty zemního plynu a ropy.
Saúdská Arábie, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty na počátku června přerušily s Katarem diplomatické styky a vyhlásily proti němu dopravní a obchodní blokádu. Dauhá pak dostalo ke splnění požadavky, které zahrnovaly ukončení podpory údajných teroristů, přerušení kontaktů s Íránem a zrušení turecké vojenské základny, kterou Katar hostí na svém území.
Podle některých analytiků je za konfliktem obava Saúdské Arábie o její dominantní postavení v regionu, které Katar začal v poslední době ohrožovat. V Kataru sídlí i velitelství americké armády pro Blízký východ, z kterého mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koordinuje bombardování radikálů z Islámského státu v Sýrii.