Agus ponoří dřevěnou lžičku do pánvičky s kávou a konopím a s velkou péčí si praží svou "kopi ganja". Tato směsice, která je nyní zakázaná, je nadále v indonéské konzervativní provincii Aceh velmi populární, píše agentura AFP.
Káva s marihuanou se setkává s velkým úspěchem mezi místními spotřebiteli, ale také mezi kupci z jiných regionů souostroví v jihovýchodní Asii, kteří platí až jeden milion rupií (1650 korun) za kilogram.
V této provincii, která je v Indonésii jediná, kde platí islámské právo šaría, je to však riskantní obchod. Tady se totiž i pití alkoholu či objímání se na veřejnosti se podle něj trestá bičováním.
Agus, který nechce uvést své pravé jméno, pracuje v tomto nelegálním, ale vzkvétajícím sektoru, Aceh je totiž hlavním producentem konopí v zemi. To se zde podle oficiálních údajů pěstuje na rozloze rovnající se ploše Singapuru.
Časy se však změnily. Konopí bylo v 70. letech minulého století zakázáno a Indonésie přijala zákon proti drogám, který patří k nejpřísnějším na světě. Překupníkům s drogami hrozí až trest smrti.
Důležité je dávkování
Některé země, jako je Kanada či Thajsko, v posledních letech legalizovaly užívání konopí výhradně pro léčebné účely, ale v Indonésii tomu tak není.
V Acehu policisté stíhají pěstitele konopí, vězní je a zabavenou marihuanu spalují. Loni to bylo více než sto tun.
Agus, který opustil vysoce kvalifikované zaměstnání, aby vyráběl kávu s konopím, nicméně ujišťuje, že riziko, že se ocitne ve vězení, je velmi nízké.
"Jak lze zakázat něco, co najdete všude? Represe nutí lidi, aby konopí konzumovali nelegálně, ale konzumují ho stále," říká.
Hlavní Agusovou starostí je získat optimální dávkování pro směs: 70 procent kávy a 30 procent marihuany. "Když dáte víc konopí, chuť kávy zanikne," vysvětluje.
Jeho recept dává příjemný, ale dosti silný nápoj - asi jako když kouříte marihuanu nebo jíte místní "space cakes", konopím obohacené dortíky s lepkavou rýží, palmovým cukrem a kokosovým mlékem.
Konzumace konopí v Acehu odolává zákazům, ale její původ je záhadou. Některé zdroje ujišťují, že ho sem před staletími dovezli nizozemští kolonizátoři jako dar sultánovi.
Léčba plešatosti
Místní historik Tarmizi Abdul Hamid však tvrdí, že o užívání konopí v tradičním lékařství se zmiňují rukopisy, které pocházejí z doby ještě před příchodem Nizozemců. Například v jednom rukopisu se píše, že konopí lze užívat proti plešatosti nebo vysokému krevnímu tlaku.
Na počátku tohoto století se konopí ocitlo doslova uprostřed fronty separatistické gerily v Acehu. Rolník Fauzan právě sklízel svou úrodu, když nad jeho konopným polem začaly v roce 2002 svištět kulky mezi armádou a povstalci. Bylo to několik let před mírovou dohodou, která ukončila krvavý konflikt.
Soudí, že 80 procent obyvatel jeho rodné obce Lamteuba předtím pěstovalo konopí. Obyvatelé této bašty separatistů skrývali pěšinky vedoucí k jejich políčkům a stavěli úkryty, aby chránili svou úrodu před úřady.
"Tahle vesnice byla rájem. Můžete tu zasadit cokoli a vyroste to. Zasadíte tu semínko konopí a vrátíte se pro úrodu," říká Fauzan.
Dnes však pěstuje papričky a pracuje pro vládní kampaň, jejímž cílem je přesvědčit zemědělce, aby místo konopí pěstovali zeleninu a jiné plodiny.
"Když se vláda nebude o lidi starat a nepřijde jim na pomoc, je pravděpodobné, že se lidé vrátí ke starým zvykům," zdůrazňuje Fauzan.
Podle jeho souseda Iqbala bylo jediným výsledkem zákazu to, že se obyvatelé naučili marihuanu skrývat v kávě nebo těstovinách.
"Lehčí je zbavit se metamfetaminu, to stačí zlikvidovat laboratoř. Ale když policie zničí pole s konopím, vyroste prostě jinde," říká.